falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про костел

Месьє Бальзак надів свій фрак
І поспішив до диліжанса.
Месьє Бальзак шукав свій шанс,
А може просто трохи щастя.
А потім віз його повіз
Отими нашими ланами.
Месьє Бальзак, він був дивак,
А доля грає з ним накали.



В славному місті Бержичів на Вул. К. Лібкнехта, 25. знаходиться парафіяльний католицький храм - Костел Святої Варвари,який має дуже цікаву історію... От про нього я вам сьогодні і розкажу.

pano1.jpg



У 1756 році на цьому місці була побудована дерев'яна восьмигранна каплиця на честь коронації ікони Матері Божої Бердичівської. Первісний храм був збудований у 1782 році із соснового дерева на місці, де споконвіку зводились культові споруди. Початок будівництва датується 1759 роком. Будівля мала форму, подібну до сучасної: одну наву, притвор. Нава була побудована вівтарем на південь, завдовжки 30,5 ліктя, завширшки – 12 ліктів. Головний вівтар костьолу був різьблений, у центрі якого містилася фігура Христа Розіп'ятого. У 1799 році головний вівтар був покритий позолотою. Біля стовпів головного вівтаря, на колонах знаходилося 4 фігури – св.св. Петра і Павла, св.св. Варвари і Надії, нагорі фігури ангелів.

1705140167.JPG

Будівництво кам’яного костьолу, який зберігся дотепер, розпочалося зі східної сторони поруч зі старим дерев’яним і було закінчено 1826 року. За переказами, у будівництво костьолу значну частку вніс купець Рубінштейн – дід видатних піаністів, диригентів, композиторів Антона та Миколи. Нова будова мала завдовжки 40 ліктів, завширшки – 30. Старий дерев’яний костьол розібраний у 1828 році. Нова будова, як і стара, була склепінчатою чотиристопною базилікою. Внутрішній вигляд нового храму був подібний до старого, мав також три вівтари – різьблений образ Ісуса у головному вівтарі стояв у позолочених рамах на великій тумбі. З часом костьол зазнав капітального ремонту, став нижчим, перекриття головного із трьох нефів стало плоским. Вирішення фасадів симетричне, виконане в традиційних формах барокко, має різні за часом нашарування.

1705140166.JPG

Першим настоятелем був Едмунт Бернатович, котрий збудував приміщення для священиків та благодійну їдальню для малозабезпечених. У 1878 році побудована нова кам’яна дзвіниця висотою 15 аршин на 4 дзвони. А у 1883 році – будинок настоятеля, будинок для бідних та інші господарські споруди. У 1909 році фасад костьолу прикрашено 4-а фігурами під хрестом Спасителя – матір Божа Скорботна та святий Йоан апостол, на фронтонах святі Петро і Павло. Цього ж року в костьолі встановлено новий орган відомої львівської органобудівної фірми І. Слівінського

1705140169.JPG

Але з приходом нової влади у 1922 році усі цінності храму були конфісковані "на допомогу терплячим від голоду". У 1937 році внаслідок антирелігійної політики храм було зачинено. Під час Великої Вітчизняної війни і нетривалий час після неї – з 1941 по 1947 рр. – костьол діяв. З 1950 року костьол знову був закритий владою. Деякий період його використовували як складське приміщення, а згодом його пристосували під міську спортивну школу. У 1969 році було замуровано головний вхід, знищено орган та хори, вівтар та окремі архітектурні прикраси. У вівтарі зроблені вхідні двері, побудовано залізобетонне перекриття центрального нефу костьолу на два поверхи – для атлетичного і гімнастичного залів. Розібрано дзвіницю та сигнатуру над храмом. В цей же період розібрано грот, що до того використовувався як торгівельний кіоск.

1705140168.JPG

Від 1969 по 1998 рік у парафії беззмінно, самовіддано працював о. Амброзій Міцкевич, народжений у Латвії у багатодітній родині, походженням із роду відомого поета Адама Міцкевича. Душпастирську працю у святині до 2006 року продовжував його брат о. Бернард Міцкевич МІС, який за радянських часів три роки відсидів у в’язниці за навчання дітей релігії. Похований біля костелу святої Варвари. Лише 11 січня 1991 року понівечена святиня знову була повернута віруючим, але вони туди не входили до 1992 року, чекаючи також повернення кляштору Босих Кармелітів. 24 червня 1992 року після довготривалої перерви в костьолі була відправлена перша Служба Божа. Проте найцікавішим фактом про цей костьол є те, що в ньому вінчався один з найвизначніших світових письменників.

1705140165.JPG

14 березня 1850 року о 7 годині ранку в римсько-католицькому костьолі св. Варвари видатний французький письменник Оноре де Бальзак (1799-1850) взяв шлюб з 46-річною Евеліною Ганською, поміщицею із с. Верхівні (нині Ружинський район). Обряд здійснив прелат Олицької колегіати Віктор Ожаровський, надісланий Луцько-Житомирським єпископом. Вічно бідуючий письменник нарешті отримав омріяні багацтва і зміг розплатитися з боргами. Насолоджувався життям багатія він, правда не довго ,і вже за пів року помер. Така от історія про одруження)


Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, подорожі, україна, фото, цікаве
Subscribe

 • Про кар'єру

  Хей, брат, навіщо лишати на потім Пусті слова, завал на роботі? І кожен раз стиснуті груди Хто проти нас? Тут наші люди Так було, так є і так буде.…

 • Про лозу

  Розлили вино на столах І несподівано оп'яніли І хтось сказав: Пе — ре — пи — лись! Günaydın Любите вино? Біле? Червоне?…

 • Про дороги

  Хтось метнув неминучу стрілу. Захиталось струнке оперіння, І, негаданий креслячи лук, Під ногами тікає каміння. Labas rytas Бруківка краще чи…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments