falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Миколаївський зоопарк

Я ищу таких как я
Сумасшедших и смешных,
Сумасшедших и больных,
А когда я их найду
Мы уйдём от сюда прочь,
Мы уйдём от сюда в ночь.
Мы уйдём из зоопарка.

Розкажу но я вам про один з кращих зоопарків України. Про Миколаївськй зоопарк.


Mykoiv_zoopark_51
Почну як завжди. Зі статистики і історії.
Миколаївський зоопарк — один з найкращих і знаних зоопарків в Європі, розташований в Миколаєві.

До 1925 розташовувався в будинку Леонтовича на вулиці Адміральській (на місці нинішнього облвиконкому), з 1925 був розширений, з 1978 року міститься на новому місці — поряд з Центральним автовокзалом (на місці старого міського цвинтаря). На поточний час займає територію в 23 га.
(До речі, Миколаївський проспект Леніна займає 68 Га.. але то такоє.. лірика.)

В 1993 році першим серед зоопарків України був прийнятий в Європейську Асоціацію Зоопарків і Акваріумів (EAZA). Бере участь в 18 Європейських програмах розведення рідкісних видів (ЕЕР), входить в Євро-Азіатськую Регіональну Асоціацію Зоопарків і Акваріумів (ЕАРАЗА), в Міжнародну Систему Обліку Тварин (ISIS). У травні 2003 року Миколаївський зоопарк першим із зоопарків України був прийнятий у Всесвітню асоціацію зоопарків і акваріумів (WAZA).
Mykoiv_zoopark_01

Mykoiv_zoopark_02

Mykoiv_zoopark_03
Хоча офіційно вважається, роком заснування зоопарку 1926.. проте насправді все було трошки не так.
Історія зоопарку почалася 1901 року, коли міський голова Микола Павлович Леонтович заснував приватну колекцію. У своєму будинку він розмістив 75 акваріумів, де Держав близько 50 видів риб і земноводних, загалом понад 1000 екземплярів. Колекція стала широко відома в Росії і Європі. Микола Леонтович постійно публікував статті з акваріумістики, був активним членом суспільства любителів природи. 1918 року колекцію було націоналізовано, а її власника призначено першим директором Державного акваріума.
Mykoiv_zoopark_04

Mykoiv_zoopark_05

Mykoiv_zoopark_06
1925 року при акваріумі був відкритий зоологічний відділ, і він став іменуватися Акваріум - Зоосад.
З Асканії-Нова були привезені бізони, верблюди, яки, олені, муфлони, страуси. Спеціально для зоосаду були придбані ведмеді, вовки, лисиці, мавпи. Побудовано вольєри для копитних тварин, клітини хижаків, розбитий парк. У 1948 році Акваріум-Зоосад був перейменований в Миколаївський зоопарк.

Щорічно в зоопарку отримували потомство від левів, бурих ведмедів, вовків, диких кабанів, фазанів. З 1949 по 1957 рік в зоопарку народилося більше 30 левенят і 30 бурих ведмежат. Велику роботу по штучному вирощуванню молодняка проводила зоотехнік Людмила Юхимівна Нічікова. Її методика штучного вигодовування левенят була однією з перших в Радянському Союзі. Левеня Демон, вирощений нею, був переданий в атракціон Ірини Бугримової. І коли через кілька років дресирувальниця приїхала на гастролі до Миколаєва, вона запросила Людмилу Юхимівну в цирк. Удвох вони зайшли на манеж до Демона, і лев впізнав свою виховательку.
Mykoiv_zoopark_07

Mykoiv_zoopark_08

Mykoiv_zoopark_09

Mykoiv_zoopark_10

Mykoiv_zoopark_11
У 1978 р. на площі перед зоопарком була встановлена скульптура «Мауглі і Багіра», яка стала емблемою (автор Інна Макушина).
Mykoiv_zoopark_12

Mykoiv_zoopark_13

Mykoiv_zoopark_14
Зараз акваріум налічує до 3 000 експонатів і ділиться на ряд відділів. Тут відвідувач може побачити дивні види лабірінтових риб: гурамі, макроподія, екзотичні вуалехвости, жівородкі, землеводних та інші. Тут зібрані представники морських і річкових вод всієї земної кулі. Вся різноманітна творчість природи тут — в акваріумі: від рибки крихітної буквально в шпилькову головку до величезної японської саламандри, від африканських гуппі до риби-кулі. Багато в акваріумі рідкісних рослин: тут зібрані увірандри, японські водні лілії, бамбук, валліснеріі та інші.
Mykoiv_zoopark_15

Mykoiv_zoopark_16

Mykoiv_zoopark_17

Mykoiv_zoopark_18

Mykoiv_zoopark_19

Mykoiv_zoopark_20
Зоологічний сад містить велику колекцію птахів — від мініатюрних колібрі до величезних орлів, групу папуг, какаду, журавлів. Є колекція мавп різних порід, крокодили, вовки, ведмеді, лисиці, бики, удави, зубри, олені та інші тварини. Колекція тварин зоопарку розподілена між п’ятьма основними зоологічними відділами: акватераріум, орнітологія, копитно-хоботні тварини, хижаки і гризуни, примати. Тут, крім того, зібрана вся фауна Миколаївщини.
Mykoiv_zoopark_21

Mykoiv_zoopark_22

Mykoiv_zoopark_23

Mykoiv_zoopark_24
Однією з головних задач, що стоять перед зоопарком, є пропаганда природничо-наукових знань. У зоопарку працює науково-просвітницький відділ, співробітники якого проводять екскурсії, читають лекції, організовують свята. Городяни знають, що під час таких заходів у зоопарку весело і цікаво. Декілька разів на рік діти в зоопарк проходять безкоштовно. Більше 5 років в зоопарку проводяться заняття з зоотерапии для дітей-інвалідів, хворих на аутизм, ДЦП, затримку розвитку. У спеціально обладнаній кімнаті з дітьми працюють співробітники зоопарку і психологи.
Mykoiv_zoopark_25

Mykoiv_zoopark_26

Mykoiv_zoopark_27

Mykoiv_zoopark_28

Mykoiv_zoopark_29
У 2009 році у зоопарку з’явився свій гімн. Він був презентований на День народження зоопарку.

Зоопарк став основною визначною пам’яткою міста. За рік його відвідують понад 300 000 чоловік. Територія зоопарку перевищує 18 гектарів, в ньому працює 230 співробітників.
Mykoiv_zoopark_30

Mykoiv_zoopark_31
Просто цікавий факт)
В Миколаївському зоопарку живе найстаріша в Україні тварина - крокодил Вася.
Mykoiv_zoopark_32

Mykoiv_zoopark_33

Mykoiv_zoopark_34
З 1988 року в зоопарку існує музей його історії. Матеріали для створення почали збирати ще на початку 1980-х. У музеї представлені документи, фотографії, особисті речі Миколи Леонтовича, Федора Нічикова, спогаду співробітників, колекція черепів і чучел тварин, що колись жили в зоопарку, колекція яєць, картоплани і путівники інших зоопарків.
Mykoiv_zoopark_35

Mykoiv_zoopark_36

Mykoiv_zoopark_37
Тепер власні враження.
Видно, що працівники люблять свою справу і дуже стараються. Багато тварин живуть у вольєрах справді європейського рівня. Дуже пощастило левам, птахам ( ну принаймні половині з них), гірським козлам ( козли завжди влаштовуються добре)))) ), леопарду, парі орлів... і багатьом іншим.. Але.. як завжди потерпають мавпи, не ачив ні в одному зоопарку України нормальних для них кліток((. В Миколаєвському , правда , побудований суперський вольєр для шимпанзе, але чи то він пустий, чи то мавпи поховалися.
Я так зрозумів, що зоопарк втратив слона.. бо місце для нього є, а його немає, сумніваюся що він заховався).
сама територія дуже влаштована, гарні вказівники, дитячі майданчики, багато декоративних озер. фонтанів. Гарні доріжки. Мене особисто бісила музика. яка лунала постійно.. уявляю як тваринам.
В жахливих умовах живуть папуги. Закрите приміщення.. і запах.. хоча на всій іншій території його немає, як не дивно.
Загалом враження двоякі.. видно , що працівники стараються,будуються нові воль'єри, ремонтуються старі..але.. грошей не вистачає і роботи ще непочатий край. Але зоопарк точно на правильному шляху.
Mykoiv_zoopark_38

Mykoiv_zoopark_39

Mykoiv_zoopark_40

Mykoiv_zoopark_41

Mykoiv_zoopark_42
Mykoiv_zoopark_44

Mykoiv_zoopark_45

Mykoiv_zoopark_46
Адреса: 54008, Україна, м. Миколаїв, площа Миколи Леонтовича

Телефон: 8(0512)246377, 8(0512)556045

Факс: 8(0512)556045

Електронна адреса: root@zoo.nikolaev.ua, topchy_zoo@farlep.mk.ua

Офіційний сайт Миколаївського зоопарку
Фотоблог Миколаївського зоопарку
Сторінка Миколаївського зоопарку в мережі Foursquare

Час роботи зоопарку в зимовий період з 8:00 до 17:00, в літній — з 9:00 до 18:00, у вихідні і святкові дні — з 9:00 до 19:00, без вихідних.

Дістатися до зоопарку можна таким міським транспортом як тролейбус № 1,2, трамвай № 6,7, маршрутне таксі, виходити на зупинці «Автовокзал».

Mykoiv_zoopark_49

Mykoiv_zoopark_50
Окремо б дуже хотілося розказати про долю засновника Миколаївського зоопарку... сумну.. як часто в нас буває..
Зоопарк він почав збирати у власному будинку. Молодий чиновник міністерства внутрішніх справ, приїхавши до першого місця служби до Миколаєва, вирішив урізноманітнити своє дозвілля і став облаштовувати спочатку домашній акваріум. Акваріум був обладнаний за останнім словом техніки того часу: мав електричні компресори, підігрівачі. Риба розміщувалася в 75 акваріумах. Об’єм деяких акваріумів доходив до 3000 літрів. Колекція налічувала близько 50 видів риб і земноводних, всього понад 1000 екземплярів. Таких колекцій по всій Європі було лише сім на початку ХХ століття.
По службі, що була пов’язана з цензурою газет і фотографій, Микола Павлович Леонтович (так звали чиновника) просувався добре, але ще більше сподобався молодий юрист, випускник юрфаку Новоросійського університету місцевій громаді. Його обирають спочатку гласним міської думи Миколаєва, а пізніше — міським головою. Не останнім аргументом, кажуть, був зоосад, на який перетворився домашній акваріум і який був безкоштовно доступний для всіх охочих.

1918 року колекція Леонтовича була націоналізована, а його самого призначили першим директором Держакваріума. Цього ж року Микола Павлович був уперше заарештований ЧК. Після його арешту колекція стала гинути, оскільки керував нею червоноармієць. На захист Леонтовича виступив А. В. Луначарський, і за його клопотанням Миколу Павловича звільнили.
1928 року штат зоосаду складався з 9 осіб. Н. Леонтович та його родина жили у своєму старому будинку, на вулиці Адміральській, на території тепер державного зоопарку, до них підселили не лише звірів, але й деяких співробітників.

1934 року почалися необѓрунтовані репресії Н. П. Леонтовича та його родини. У березні директором Зоосаду призначили такого собі І. А. Распопова, колишнього завідувача пайовим відділом Робкопа на видачі продуктових і хлібних карток, а Леонтовича перевели на посаду старшого наукового співробітника і консультанта. 24 квітня 1935 року Леонтовича з родиною протягом 24 годин виганяють із його власної оселі. Ось що він пише у своєму листі Комітетові радянського контролю від 14 травня 1935 року: «Я не прошу поновити на роботі в Акваріумі, який я організував і якому присвятив життя своє, працюючи з любов’ю, ентузіазмом не за страх, а за совість! Все одно за даного стану речей я не міг би принести користь, але я прошу про одне комісію радянського контролю: змінити формулювання мого звільнення «як чужий елемент» — образливе, несправедливе і неприпустиме! Я бажаю й надалі чесно і віддано працювати за моєю спеціальністю на користь соціалістичної держави і пролетарських мас...»

Через декілька місяців за сфабрикованим звинуваченням 5 років в’язниці отримує його старший син Олександр. Микола Павлович вимушений влаштуватися старшим касиром на ТЕЦ, що будується в місті. На ТЕЦ він пропацював до 28 липня 1937 року, коли його було заарештовано за звинуваченням у зв’язках із контрреволюційно налаштованою інтелігенцією та участі у військово-офіцерській організації. За родинною легендою,

Н. П. Леонтович помер у Тамбовській в’язниці 1940 року. Проте ці дані нічим не підтверджуються.

Дата й місце смерті Леонтовича достеменно невідомі.

Тані от часи були...
4115-7-4_0
Фото Миколи Леонтовича 1937 року.
Tags: 650 d, Миколаїв, Україна, тваринки, фото, цікаве
Subscribe

 • Про хміль

  Ой не п’ються пива-меди, Не п’ється вода… Прилучилась чумакові, Гей-гей, гей-гей, У степу біда. Dzień dobry Яке пиво…

 • Про житло

  Хей, друг, що сталося з нами? Де все те, що будували роками? Ночі і дні, зйомні квартири Кайф навесні, твої рок-кумири, І ті хто назавжди змінили…

 • Про вірші

  Жінко. Хрест з рамена скинь Жінко. Вирви зі стін Мамо. Конає твій син Мамо. Жалібний дзвін. Dzień dobry Цього дня, в 1937 році був розстріляний…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment