falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про тракайський замок

Ты моя крепость, я камень в кирпичной стене,
У меня на боку написано гнусное слово,
Но это относится только ко мне,
Ты же надежна вполне и к новому штурму готова.

Старої столицею Литви був древнє місто Тракай, а історичним центром міста до сих пір є величний Тракайський замок. Зараз замок є однією з головних визначних пам'яток Литви. Він розташований на одному з островів озера Гальве і з'єднаний з берегом мостом.

0902140214
В 30км від Вільнюса, столиці Литви, знаходиться містечко Тракай. Тут, серед безкраїх просторів озер і островів загубився чудовий древній замок. Перші згадки про нього в «Хроніках нової Пруссії» відносяться до 1377 році. Згідно з легендою Тракайський замок з’явився за примхою жінки.

Тракайський і жемайтійскій князь Кястутіс мав резиденцію в  селищі старий Тракай. Це в 3км від Тракайський озер. Його дружині Біруте, яка народилася на березі Балтики в теперішній Паланзі, не сподобалося, що біля резиденції абсолютно немає водойм.

Поступаючись бажанням дружини, князь у XIVвеке почав будувати замок на одному з островів. Переселився туди тільки в 1376 році, про що і згадувалося в хроніці.
Теперішній замок на острові найбільшого озера Гальве (одного з безлічі Тракайський озер) побудований його сином — Вітовтом Великим.
0902140168
Але існує і інша легенда.
Один з самих значущих місцевих князів Гедимін, повертаючись одного разу з полювання, виявив в околицях міста Кернаве незвичайної краси місця.

Досвідчене око державного діяча і воїна відразу ж оцінив зручність розташування тут замку, який одночасно міг би стати резиденцією литовських владик і форпостом, оборонятися торгові шляхи.

Таким чином, тут, на мальовничому березі прекрасного озера Гальве в XIV столітті був побудований перший замок, названий півострівна. З часом в ньому розташувалася резиденція сина князя Гедиміна Кейстута. Згодом, син Кейстута і онук Гедиміна литовський князь Вітовт розпочав будівництво нового - острівної замку, який, за його задумом, повинен був відрізнятися особливою неприступністю. Це якість було обумовлено тим, що замок знаходився в декількох сотнях метрів від берега, що виключало приховане наближення до нього супротивника, як і атаку з різних сторін.
0902140172
Примітно й те, що острів, на якому був побудований знаменитий замок, насправді є штучним, і був створений насипним методом, що об'єднав між собою три невеликих острівця, що знаходяться посеред болотистої місцевості. Будівництво нового замку було завершене в 1409 році, і в нього негайно в'їхав Великий князь Литовський Вітовта.
Що стосується неприступності, то історики стверджують, що за весь час існування острівної Тракайського замку, на його територію ніколи не ступала нога ворога.
0902140174
Архітектурний вигляд замку, а також присутність в ньому стилів зодчества, характерних для різних історичних епох, свідчать, що він зводився і перебудовувався протягом тривалих проміжків часу. Сучасний вигляд замку відрізняється характерними рисами середньовічної готики, з її зовнішньою простотою і стриманістю.
0902140177
Займаючи більше 1,8 гектар площі, Тракайський замок складається з внутрішнього двору, який по периметру оточений кріпак стіною, увінчаною трьома оборонними вежами, і самого замку, розташованого на природному узвишші острова. Замок оточений довгим ровом, ширина якого досягає в деяких місцях 12 метрів.
Кріпосні стіни, що захищають замок з різних сторін, мають у висоту 7 метрів при товщині в 3,5 метра. Примітно й те, що стіни замку, звернені у бік міста Тракай, мають надзвичайно просторі бійниці, які говорять про те, що через них можна було вести оборонний вогонь з вогнепальних знарядь. Решта стіни, які дивляться на озеро, мають прорізи, призначені суто для освітлення приміщень замку природним світлом.
0902140178
У південній стіні предзамка можна виявити залишки кріпосних воріт, обладнаних раніше підйомним механізмом.
Сам триповерховий князівський палац був розділений внутрішнім двориком на два великих крила. Він являв собою двокорпусні будівля закритого типу, споруджена з цегли та кам'яних фрагментів різного розміру, яке було оточене терасою. При цьому великі камені складають майже половину всієї кладки будівлі.

Усередині зали замку прикрашені різнокольоровими віконними вітражами, а на їх стінах знаходяться численні фрески, що описують звичайні для того часу сцени з життя великих князів. Внутрішні приміщення замку були з'єднані між собою дерев'яними галереями, а між князівськими покоями і казначейством мався потаємний хід, що веде у внутрішній двір. Цікаво, що зали замку були обладнані найсучаснішою на той час системою опалення. Гаряче повітря, який подавався з розташованої в підвалі замку котельні, проходив по спеціально вмуровані в стіну металевим трубам, віддаючи їм своє тепло.
0902140179
Уважно розглянувши вигляд замку, можна сказати, що його архітектурний стиль не можна назвати типово готичним, так як він містить в собі багато елементів, властивих романського напрямку в архітектурі. Про це говорять спрощені і аскетичні на вигляд форми веж і корпусів. Деякі стіни, правда, прикрашені узорной кладкою, що додає їм певну вишуканість, а деякі - просто оштукатурені.

В ході знаменитої Грюнвальдської битви, яка відбулася в 1410 році, Тевтонський Орден був розгромлений, і роль Тракайського замку, як фортеці, призначеної для боротьби з хрестоносцями, дещо знизилася. Однак сам замок залишався найбільш близькою до зміцнювати Вільнюсу офіційною резиденцією литовських правителів. Слід сказати, що в цей час замок знаходився в самому розквіті свого політичного і військового величі. Саме тут князь Вітовт приймав іноземні делегації, а також давав пишні прийоми та бенкети в їх честь.
0902140180
З часом роль Вільнюса ще більше зміцнилася, а будівництво прямої дороги, що з'єднала нову столицю Литви з Каунасом, змінили розташування торгових шляхів, які раніше проходили уздовж Тракая. З цього часу Тракайський замок став використовуватися як місце для політичної посилання литовської знаті, яка з тих чи інших причин потрапляла в опалу до великого князя.
0902140181
Однак до кінця 16 століття Тракай втрачає своє центральне політичне значення і замок поступово занепадає. Деякий час сюди засилали неугодних придворних, потім в замку розташовувалась в'язниця. З середини 17 століття замок спорожнів і поступово руйнувався.
0902140182
У 1901 році Тракайський замок був переданий в довгострокову оренду знаменитого архітектора В. Шукевич, який зайнявся вимірюванням його пропорцій і реконструкцією.

А вже в 1935 році, з довгими перервами, викликаними дефіцитом коштів, почалися активні роботи з відновлення приміщень замку і його сторожових веж. Після закінчення останньої світової війни процес відновлення фортеці почався з новою силою. Вже в 1949 році замок отримав абсолютно оновлену дах свого тронного залу, використовуваного для презентацій. У 1961 році, за рішенням радянського керівництва, реставрація замку була припинена через відсутність вільних коштів.
0902140183
З великими труднощами до 1987 року зовнішній вигляд Тракайського замку був приведений у відповідність з його історичним виглядом, який він мав у XV столітті. Примітно, що вже в 1962 році в приміщеннях центрального палацу Трокайской фортеці, який був до цього часу вже відреставровано, відкрилася експозиція місцевого історичного музею. Його експонати знайомили всіх цікавляться з історією краю, міста Тракая, а також самого острівного замку. У залах були виставлені численні археологічні знахідки, знайдені при розкопках в районі замку, - предмети старовини, побуту та культури, а також зразки середньовічної зброї.
0902140186

0902140187
Сьогодні кожен бажаючий може ознайомитися з розташованої на нижньому поверсі замку виставці зразків монет, знайдених при розкопках більше чотирьох десятків старовинних скарбів, і датуються XVI-XVII століттями. І це не дивно, враховуючи той факт, що в Тракайський замку в XVI столітті був розташований монетний двір, початок якому поклав ще Великий князь Кейстут. Причому самі древні монети, знайдені в так званому Рікантайском скарбі, датуються 1360 роком.
0902140188

0902140189
Не менший інтерес у відвідувачів викликає і скарб, знайдений в 1963 році в околицях міста Тракай. Серед дев'яти тисяч виявлених монет можна побачити литовські і польські шилінги XVII століття, а також білонні шведські шилінги, викарбувані в самому Римі. Всього виставка містить понад 35 тисяч зразків старовинних монет, більша частина з яких була знайдена в цих місцях. Унікальна акустика замкового залу Тракая обумовила той факт, що в ньому регулярно в літній час проводяться концерти камерної та середньовічної музики.
0902140190

0902140191

0902140213
На сьогоднішній день Тракайський замок є популярним туристичним об'єктом Литви, сюди з'їжджаються тисячі туристів. Протягом року, а особливо влітку, тут проводяться різноманітні концерти та фестивалі, дуже популярні не тільки всередині країни.
0902140167
Tags: 650 d, Литва, подорожі, фото, цікаве, історія
Subscribe

 • Про дахи

  Саме тому що зустрічаємо зорю! Саме тому, що знов і знов я на стіні її малюю! Саме тому, чому і я не знаю сам! Я за ранок цей, я за ранок цей, все…

 • Про приховане

  Праведний апостол Яків мав активі в будівництві, Виноробстві, рестораторстві, дизайні, садівництві. Не погоджувався з Богом, розмовляв із Сатаною,…

 • Про новини

  Шалена новина в ранкових газетах – Герої в котрий раз врятували планету І десь гримить такий неймовірний life, А у тебе кроссворд…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments