falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Судак

Вечір шепотить цикадами, ледь тріпоче крилами,
Лине водоспадами, лагідно горне хвилями.
Знаєш, не забудеться, серце іще повернеться
В ніжну одвічну казку, котра називається "Крим!"


А розповім я вам про Судак. Трошечки. І фотографії покажу.
sudak_07
Місто Судак був імовірно, заснований аланами, в 212 році. У Середні століття місто населяли італійці та греки, які називали його Солдайя і Сугдея відповідно. Слов'янська назва Судака - Сурож. У 6 столітті, візантійський імператор Юстиніан I, наказав спорудити в Судаку фортецю. "Житіє святого Стефана Сурозького" є пам'ятником візантійської літератури і описує взяття Сурожа русами 8 або 9 століттях. Велике російське військо під командуванням князя Бравліна обрушилася раптово на кримське узбережжя. Русам вдалося захопити візантійські володіння від Керчі до Херсонеса, а потім війська підійшли до Сурожу. Запеклий бій тривав 10 днів, а потім війська увірвалися в місто. Бравлин попрямував до гробниці Стефана Сурозького, яка знаходилася у Софійському храмі Сурожа, але коли він наблизився до неї, то "обличчя його звернулося назад". Бравлин тут же наказав воїнам повернути жителям відібране добро, а так же відпустити всіх полонених, але зцілення не було. Тоді язичник Бравлин хрестився, і тільки після цього його особа повернулося в попереднє положення. Бравліна хрестив Філарет, Сурожський архієпископ. Після цієї події християнство почало поширюватися в правлячої верхівки Київської Русі.
panorama1_new
Місто Судак став значним транзитним пунктом і важливим торговим центром на Великому Шовковому шляху, і досяг найбільшого розквіту в 7 - 8 століттях. Після завоювання Константинополя, а потім і розділу Візантії, в 1206 році, місто перейшло в підпорядкування Венеціанської торгової республіки, але, насправді їм управляли кипчаки. В 1222 році малоазійські сельджуки зробили набіг на місто, за наказом Ала ад-Дін Кей-Кубада, вони розбили кипчацько армію, на їхньому боці так же виступали і російські війська. Підставою для набігу послужили скарги численні купців про розорення їх кораблів, а підсумком цього стало знищення дзвонів і хрестів, і встановлення мінбар, михраб і шаріату.

У 13-14 століттях місто розорили та зруйнували монголи, але швидко його відновили. У 1365 році Солді завоювали генуезці і включили її до складу своїх володінь у Криму. Протягом цього періоду місто управлявся італійським консулом, його вибори проходили щороку. Від цього періоду збереглися міські фортечні стіни і вежі, звані зараз «Генуезька фортеця».
sudak_01
У 1475 році Османською імперією був завойований місто разом з генуезькими територіями і князівством Феодоро. За період османського панування місто втратило військове значення і прийшов в занепад. У 1783 році Судак і весь Крим відійшов до Російської імперії. На початку 19 століття Судак практично обезлюднів повністю і перетворився в маленький селище. Згідно перепису 1805 року, там проживало всього на всього 33 людини. У 1804 році там відкрили першу в Росії школу виноробства. Статус міста Судак зміг знайти тільки в 1982 році. В період Великої Вітчизняної війни з 1941 по 1944 року Судак окупували німецько-румунські війська. А зараз Судак - це курортне місто.
sudak_05
З власних вражень - це місто один величезний пансіонат. З одної сторони це звичайно добре, але є один мінус.
Міські пляжі, які безкоштовні просто переповненні відпочиваючими. Іноді ми не могли знайти місце не те , щоб лягти позагоряти. Не було місця навіть циновку кинути щоб речі покласти. Ситуація ускладнюється тим, що половина пляжів зайняті платними лежаками. А так.. так все добре). Море чисте. Саме такого кольору як на фотках. Правда прохолодне було , під час нашого там перебування.
sudak_06
Приємно здивувало місто цінами. На набережній, яка в Криму апріорі в будь якому курортному місті має лякати захмарними цінниками тут все доволі таки людяно. І смачно. Про те як тут готують шаурму можна фільми знімати). Я не раз зависав спостерігаючи той процес.
На набережній же багато доволі смачних столових, де можна поїсти перше , друге і звичайно ж компот . Спокійно можна вкластися в 50 грн з людини.
Проте місцеві повідали, що ціни впали так тільки в цьому році, бо постійно падало число відпочиваючих. Зараз від цього місто точно не страждає.
sudak_08

sudak_09
Добиратися сюди ,теж біль менш зручно. Дві години від Феодосії на автобусі ( 21 грн), чи на тому ж автобусі до Сімферополя ( 30 грн). Ніяких проблем з перевантаженням рейсів не бачив. Спокійно вводять додаткові рейси..
sudak_10

sudak_15
Взгазалі Судак сподобалося.  Особливо логотип їх класний. Така собі маленька кольорова жабка.
sudak_13
Основною туристичною пам'яткою Судака є ж звичайно Генуезька фортеця.

Судацька фортеця являє собою унікальний комплекс пам’яток середньовічної археології та архітектури ІІІ – XVI ст. Загальна площа фортеці –  27,9 га. Переважна більшість архітектурних об’єктів, розміщених на цій території, внесена до Державного реєстру пам’яток культурної спадщини.

Башти, мури, комплекс міських воріт та інші оборонні споруди складають єдину, добре збережену фортифікаційну систему, майстерно вписану в природний рельєф. Основний матеріал кладки – щільний місцевий пісковик, видобуток якого здійснювався неподалік від міста. Кладка стін, зубців і парапетів, конструкція бійниць та інші архітектурні елементи дають можливість вивчати будівельні прийоми, застосовані при їх створенні, тактичні методи оборони, а також етапи побудови укріплень.

Залишки ранніх, переважно фортифікаційних архітектурних споруд ІІІ – VII ст., що знаходяться в портовій частині стародавнього міста та на схилах гори Кріпосної, свідчать про існування тут укріпленого поселення. Візантійська Сугдея (Судак) до другої половини VIIІ ст. являла собою фортецю, що охороняла якірну стоянку, місце ремонту та зимівлі суден.  У VIII – Х ст. Сугдея  стає одним з найбільших міських центрів Таврики. Не пізніше IX ст. на північних схилах Кріпосної гори виникають могутні оборонні споруди, що захищали територію площею близько 20 га. В XI – XII ст. місто перетворилося на один з найвизначніших центрів міжнародної торгівлі Візантійської імперії в регіоні. Саме ця обставина стала причиною постійних суперечок за володіння містом. З середини XIII ст. Сугдея, як і весь Крим, потрапляє під владу Золотої Орди, залишаючись при цьому одним з найбільших портів Північного Причорномор’я.

З кінця XIII ст. за монопольне право ведення торгівлі в Сугдеї починається військове протистояння між італійськими містами-республіками Генуєю та Венецією.  В 1365 р. воно закінчилось перемогою генуезців, які володіли містом до 1475 р. Більшість архітектурних споруд Судацької фортеці, що збереглися до нашого часу, відносяться саме до генуезького періоду, тому фортецю називають також "Генуезькою". На сьогодні вони являють собою унікальний комплекс фортифікаційних споруд часів італійської колонізації Північного Причорномор’я.sudak_12

Не втратив свого значення Судак і після приєднання у 1475 р. південного берега Криму до Османської імперії. Лише на початку XVII ст. починається занепад міста і на часи, коли його зайняли  російські війська (1771 р.), воно являло собою невелике, але мальовниче селище.

Цілісна захисна система середньовічного міста збереглася в усіх своїх деталях, органічно поєднуючись з навколишнім природним ландшафтом. Територія в межах фортечних стін являє собою суцільну, нічим не забудовану унікальну археологічну пам’ятку, на якій досліджуються об’єкти середньовічної міської забудови, рання фортифікація та культові споруди.

У 1925 році на базі фортеці було створено історико-археологічний музей, який з наступного 1926 р. стає філією Московського державного історичного музею. Були розпочаті регулярні археологічні дослідження.

З 1958 р. Судацька фортеця стала відділом Національного заповідника “Софія Київська”. Наразі комплекс пам’яток Заповідника налічує близько 60 архітектурних та археологічних об’єктів на території 27,854 га. З 1959 р. здійснюються вибіркові реставраційні та консерваційні заходи. З 1968 року розпочались комплексні архітектурно-натурні дослідження, розробка проектів та здійснення ремонтно-реставраційних робіт Судацької фортеці як цілісного середньовічного утворення за спеціально затвердженою державною програмою, розрахованою на 25 років. Виконання наукових досліджень, проектування і реставрація об’єктів міста-фортеці здійснювались під керівництвом архітектора Є.І. Лопушинської. Судацька фортеця функціонує як потужний музейний комплекс і визнаний об’єкт пізнавального туризму, який відвідує більш ніж 150 тис. туристів на рік. Вхід, до речі , коштує 50 гривень, що забагато, як на мене.


sudak_11
Ще одна маловідома, але не менш класна пам'ятка Судака - Заповідник " мис "Алчак".
sudak_14
Заповідним урочищем «Мис Алчак», що знаходиться на схід від Кримського міста Судака став у 1988 році. Слово «Алчак» означає в перекладі «низький». І справді - це найбільш мініатюрна вершина з усіх, які оточують цей невеликий місто. Над Чорним морем мис Алчак піднявся всього на 152 метри. Над водами він здіймається гігантським кам'яним ідолом.

Утворився мис Алчак в верхньоюрський період з вапняків, до складу яких входять скам'янілі корали, морські їжаки і раковини ракоподібних молюсків.
Алчак в Судаку є кораловим рифом, як і деякі з його сусідів - вершин Сокіл, Фортечна, Орел

Мис Алчак в Судаку насичений сірими, в деяких місцях темно-сірими, міцними мармуризованими вапняками, з множинними вкрапленнями дрібного, міліметрового розміру кальциту. У такій гірській породі зустрічається достаток рунистих коралових колоній, самотні корали у формі рачків, шипи морських їжаків, панцирі черепашок та інші скам'янілості, які не відразу можна охарактеризувати. Тільки придивившись уважніше до вивітреним поверхням, можна визначити, що це рифовий вапняк. Про це говорять онколіти - лінзи і жовна, складові темно-сірий щільний вапняк. Онколіти - це результати життєдіяльності багряних і синьо-зелених водоростей. Шаруватості в таких вапняках не спостерігається. Але привертає горбиста скельна поверхня. Горби досить щільно стикуються один з одним, практично не залишаючи навіть невеликих гладких ділянок. Міцну вапнякову брилу покриває густа мережа тріщин, що йдуть у різних напрямках. Ці тріщини перетинаються між собою, камінь розтріснувся, але зберігає монолітність і на частини не розпадається. Вивітрювання неухильно продовжується, і найбільше виявляється в стиках - саме з цієї причини поверхня стала грудкуватою.
sudak_03

sudak_04
Нижня частина гірського схилу мису Алчак - це еолова арфа - так називається скеля, в якій є величезний наскрізний отвір. З цього місця відкривається чудовий вид на рифові скелі Нового Світу і Судака. Відразу впадає в очі Фортечна гора, за якою, трохи далі, знаходиться двогорба гора під назвою «Бовдур», ще далі і правіше - величезний трапецієподібний Сокіл. Якщо придивитися, то можна побачити кирпатий гостру вершину Коба-Каї і вдається в морську глибину мис Капчик. Східну частину мису Алчак в Судаку видно лише з протилежного боку, з боку Копсельскої долини.

На мисі Алчак в Судаку немає великої кількості історичних пам'яток, але тут археологи зробили кілька цікавих відкриттів. Біля підніжжя мису Алчак виявили стоянку бронзової епохи, а в 1959 році дослідникам пощастило знайти скарб монет, датованих 3 століттям нової ери, які були в ходінні в боспорському царстві. Ці золоті знахідки на Алчак мало не перетворили мис біля Судака в якусь подобу Ельдорадо.
sudak_02
Але то все сухі слова. Види звідти не передати словами.
Можна, до речі не платити 20 грн за вхід в заповідник і піднятися на гору зі сторони міста. Попитайте в місцевих.
От ,власне, і все про Судак на сьогодні. Відвідайте - воно того вартує.
panorama2_new
Tags: 650 d, Крим, Україна, подорожі, фото
Subscribe

 • Про Wow ефект

  Не стидайся – то твоя земля Не стидайся – то Україна Добре там є де нас нема Стань для батька нормальним сином Біжіть! Біжіть, бо…

 • Про день

  І бачить - ти ходиш поруч тими ж дворами, Через перехід праворуч, потім біля брами. Можливо ти зупинишся, поглянеш - третій поверх зліва. Така…

 • Про вітрила

  Хутко-хутко в мене виростуть крила І покину я позичені вітрила Ах як це гарно і як чудово Я почуваю як росте сила як міцніє сила Мене усього…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments