falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про сир. Цікаве

Ой чули, чули, чули, ой чули, чули ви -
І здибав дівчиноньку, що несла пироги.

- Дівча моє хороше, чи знаєш мої сни,
Що я тебе кохаю, і з сиром пироги?
Особисто я дуже люблю сир "Фета".. ну всі страви з ним ( грецький салат всі знають)
А ви? Ну і традиційні цікаві факти. Цього разу про сир.

syrnaya_gora_5330_1900_2(1)
Етимологія слова «сир»

Корінь англійського слова cheese («сир») походить від латинського слова caseus, від якого також пішов термін casein - казеїн, молочний протеїн, що представляє собою основу сиру. В староанглійській латинське слово caseus перетворилося в c`ese або c`se, у середньовіччі трансформувалося в chese і, нарешті, в сучасній англійській прийняло нову форму cheese. Від латинського кореня caseus сформувалися назви сиру і в інших мовах, включаючи queso іспанською, kaas - голландською, käse - німецькою і queijo - португальською. Caseus Formatus, або пресований сир, згодом у римлян перетворився на назву formaticum - так римляни називали твердий сир, що став пайком для легіонерів. Від римського formaticum згодом утворилися французька назва fromage і італійська formaggio.

Сир як мистецтво

Стародавні греки та римляни перетворили процес приготування сиру в справжнє мистецтво. У багатих римських будинках була навіть передбачена особлива кухня, яка називалася careale і слугувала виключно для приготування сиру. З появою нових технік копчення і нових відтінків смаку сир поступово поширився по всій Римській імперії.

Різноманітність сортів сиру

Класичні сорти сиру, що існують і сьогодні, створили, втім, не римляни, а європейські монахи вже після падіння Римської імперії. В одній тільки Великобританії сьогодні можна знайти до 700 різних сортів сиру, а в Італії та Франції налічується близько 400 різних сортів. Різноманітність смаків, кольору і текстури сиру залежить від безлічі факторів, включаючи використане для створення сиру молоко, види бактерій або кислот для відокремлення молока, вік сиру і додавання оригінальних інгредієнтів для створення особливого смакового відтінку.

«Інший» сир

Хоча більшість сортів сиру виробляється з молока корови, вівці чи кози, існує безліч видів сиру з молока інших тварин. Так, наприклад, сировари з Швеції виробляють унікальний сир з молока лосів. Період лактації у лосів досить короткий і триває лише з червня по серпень. На фермі, якою володіють Крістер і Улла Йоханссон, живуть три лосиці, з молока яких виходить всього 300 кілограмів унікального сиру щорічно. Придбати такий сир можна приблизно за 1000 доларів за кілограм.

«Ароматний» сир
Сиром з самим неприємним запахом вважається сир лімбургер, відомий дуже сильним і дійсно відштовхуючим запахом. Запахом цим лімбургер зобов'язаний бактеріям brevibacterium linens, що живуть також і на людській шкірі - саме ці бактерії за великим рахунком «відповідальні» за запах людського тіла. Єдиний в США виробник «ароматного» сиру лімбургер - компанія Chalet Cheese Cooperative, розташована в штаті Вісконсін.

Споживання сиру

Найбільше сиру щорічно виробляється в США - Вісконсін і Каліфорнія вважаються світовими лідерами за обсягами виробництва сиру. У споживанні сиру на душу населення лідирують, між тим, Греція та Франція: у 2003 році на одного мешканця цих країн припадало 27,3 і 24 кілограми з'їденого сиру. Середній американець з'їдає на рік близько 14,1 кілограмів сиру - з 1970 року споживання сиру в США потроїлося і з того часу продовжує зростати.

Фондю

При приготуванні сирного фондю на дні посуду утворюється особлива скоринка, яка у Франції отримала назву «la religieuse» («черниця»). Існує безліч версій, що пояснюють походження цієї дивної назви для схожого на крекер, підсмаженого сиру на дні посуду для фондю - так, наприклад, э версія, що монахи колись зберігали останні залишки фондю для черниць. У Німеччині цей шар сиру називається «grossmutter», що перекладається як «бабуся».

Французький закон

У Франції існує закон «Про споконвічно контрольовані назви», згідно з цим законом сир, назва якого походить від географічної області Франції, повинен виготовлятися виключно в цій самій області, на даний момент таких сирів налічується 36.

Вино і сир

Виявляється, змішувати вино і сир - не найкраща ідея, так як сир знищує аромат вина, ось що каже з цього приводу винний експерт Грем Холтер: «Люди думали, що в цьому поєднанні є якийсь шик, але насправді зрозуміло, що червоне вино і сир є жахливою комбінацією, про яку добре знає більшість людей у ??винному бізнесі. Це в чомусь схоже на жахливу моду з'єднувати шоколад з шампанським. Втім, деякі міцні сорти сиру і білі вина гармоніюють. Однак, як правило, сир настільки гострий, що пересилить майже все».

Французький сир Мимолет

Щоб отримати справжній французький сир Мимолет, на поверхню сиру садять невеликого кліща роду Acarus і черв'яків класу Нематоди, кліщ робить в кірці сиру мікроскопічні дірочки, за допомогою яких сир «дихає», що обов'язково для його дозрівання.
Tags: просто так, стирено на просторах інету, цікаве, їжа
Subscribe

 • Про Ґданськ2019. Ранок в місті

  Відкрию очі у ранок, Відчую дотик твого сну І злечу з ним у світанок, Вже більше не засну. Про Ґданськ2019. Я покажу тобі Про…

 • Про чистоту

  Ішов гуцул з Коломиї, а гуцулка з бані, Посідали під смереков, зробили сніданє. Доброго ранку Любите ходити в баню? Чи сауна краще? Або…

 • Про сезони

  Жовте-біле, то осінь-зима, Синє небо – твої кольори. І немов чарівниця весна Знов розквітне цієї пори. Bonan matenon Яку пору року ви…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 16 comments

 • Про Ґданськ2019. Ранок в місті

  Відкрию очі у ранок, Відчую дотик твого сну І злечу з ним у світанок, Вже більше не засну. Про Ґданськ2019. Я покажу тобі Про…

 • Про чистоту

  Ішов гуцул з Коломиї, а гуцулка з бані, Посідали під смереков, зробили сніданє. Доброго ранку Любите ходити в баню? Чи сауна краще? Або…

 • Про сезони

  Жовте-біле, то осінь-зима, Синє небо – твої кольори. І немов чарівниця весна Знов розквітне цієї пори. Bonan matenon Яку пору року ви…