falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Фороський парк

Їду я в Південний Парк,
Бо маю вільний час
Всюди кльові чуваки,
Дружні пики навкруги!

Нашим олігархам присвячується.Жив був дядько. Він був дуже багатим і мав все, що можна було мати матеріального на той час. Але йому того було замало. Він хотів що його пам'ятали "незлим тихим словом". Тому взяв невеличку частку свого бала і побудував на південному узбережжі Криму Фороську церкву і Фороський парк. Дві перлини півострова. Сьогодні про парк.
12
Фороський парк, що займає площу 70 га, є головною визначною пам'яткою курортного містечка Форос. Він був позначений на картах ще в 1834 році, однак фактична закладка нинішнього парку відбулася в 1887 році, коли тутешні землі придбав купець першої гільдії, один з найбільших чайних торговців Росії О.Г. Кузнєцов.
1
Для створення парку він запросив відомого на той час художника-пейзажиста, професора академії мистецтв Юлія Юлійовича Клєвєра і садівника Енко. Догляд за насадженнями вів кандидат агрономії, керуючий маєтком І. І. Янін. Завдяки посадці достатньо оформились дерев, привезених з різних куточків Європи, Азії та Америки, Кузнєцов за 5 - 6 років на порожньому місці створив один з кращих парків Південнобережжя.
2
Ось уривок з доповіді члена Ялтинського гірського клубу на одному з його засідань в 1892 році:
"В 1885 году я в первый раз посетил эту местность, она была дикая, голая, навален был лишь строительный материал на вершине скалы... Воды я видал мало, она струилась лениво лишь из одного тощего "фонтана"... Скудость растительности в то время бросалась в глаза еще и потому, что в соседнем имении Тессели Раевского красовался прекрасный парк, с богатыми источниками, к сожалению, запущенный, точно как и сам господский дом... В Форосе же поражала зрителя лишь могучая, скалистая, дикая природа.

Вид из парка на церковь Вознесения ХристоваТеперь же все изменилось. Вершина скалы украшена великолепным храмом. Оттуда до форосской долины ведет дивная шоссейная дорога длиною 7 верст, устроенная нашим сочленом С. И. Руденко. Одна эта дорога составляет достопримечательность Южного берега, потому что на ней может спускаться совершенно свободно экипаж, запряженный в четверку, несмотря на крутой обрыв...

Вид из парка на церковь Вознесения ХристоваКогда посмотреть на этот парк, то трудно поверить, что он создан в течении 5 — 6 лет. Все, что только имелось в садах Южного берега, все бесчисленные виды природной и культурной растительности имеют здесь представителей, но и все, что можно акклиматизировать из чужеземных растении, мы здесь встречаем. Самое замечательное в парке Кузнецова не огромное количество разнообразных растений, но то, что они распределены и группированы с таким вкусом, который возможен лишь художнику 1-го класса. Создатель величественного целого был не просто ботаник-садовод, но художник..."


4
За різноманітністю дивовижних рослин парк змагався з Нікітським ботанічним садом, а по красі ландшафтної композиції - з парком Алупкінського палацу графа Воронцова. У часи А.Г.Кузнецова парк був заселений безліччю рідкісних птахів і тварин, аж до антилоп.
Площа парку становить 70 гектарів, з яких 30 зайняті культурними насадженнями (нижня і середня зони), а 40 являють собою лісопаркову (верхню) зону.
5
У нижній частині відвідувачі зазвичай бувають захоплені ,що похилилися майже до горизонтального положення прямо на набережну стовбурами красивих хвойних дерев. Це вид сосни, який називається сосною Алепської. Їй дарма морські бризки, згубні для інших дерев. З південного боку 1-го корпусу ростуть чудові екземпляри ялиці іспанської, а біля головного входу в 1-й корпус (з північної сторони) - гімалайський кедр і далі - лавр благородний і пальма вееролисна.
У середній частині парку особливий захват викликає чудову місцину, зване "райським куточком", з його мальовничим каскадом з шести невеликих водойм, зарослих ліліями і з'єднаних між собою протоками, маленькими водоспадами і містками. Можна годинами відпочивати в тіні схилених над озерами вавилонських верб, річкових кедрів, секвої гігантської, біоти східної, тиса ягідного і насолоджуватися співом птахів: солов'я, різного виду дроздів, слухати крики одуда, скинувши з душі хоча б на час турботи і суєту ревуть і гудящіх міст.
3
Уздовж головної алеї, недалеко від корту знаходяться зарості бамбука, а за їдальні будинку відпочинку - чудова гай з 16 кедрів ліванських, одна з кращих на Південному березі. Деревам більше 100 років, їх висота сягає 20 метрів, діаметр стовбура - 65 - 70 см. На схід знаходяться гаї дуба кам'яного, маслини європейські. Парк зливається з лісом і розсіюється по лісовій частіше.
6
У парку зберігся будинок Кузнєцова, тепер це корпус санаторію "Форос". Будинок був побудований в 1889 році в стилі російського класицизму за проектом архітектора Білліанга. Його інтер'єр прикрашали кращі майстри прикладного мистецтва. До теперішнього часу збереглися 15 чудових настінних панно, виконаних Ю.Ю.Клєвєром. Панно намальовані на полотні, приклеєному на сиру штукатурку. Ймовірно, ця техніка дозволила картинам зберегтися: не можна зняти. На них зображені пейзажі середньої смуги Росії. Олександр Григорович був серйозно хворий і змушений подовгу перебувати в Криму.
Особняк Кузнєцова своєю строгою простотою (не суперечить, проте, бездоганному стилем) як би ще сильніше підкреслює розкішну красу парку. З балконів особняка відкриваються надзвичайно гарні краєвиди. З західного балкона відкриваються види на далекі миси і зелений килим парку, з південного - безмежне і щодня нове море, зі сходу - панорама 15 - 18 кілометрів узбережжя, з півночі - парк і ліс, на дальньому плані яких - гряда Кримських гір з величними скелями і витонченим храмом, який ніби завис у повітрі.
7
З тераси та балконів особняка відкриваються прекрасні види на далекі миси, безмежне море і гряду Кримських гір з величними скелями ... І, звичайно, на зелений килим парку, що розкинувся навколо будівлі.
8
Приблизно в той же час, що і особняк, були побудовані ще дві двоповерхові будівлі (нині це корпуси № 2 і 3). У цих будівлях знаходилися кімнати для гостей, квартира керуючого маєтком і різні підсобні приміщення.
Форос був не тільки затишним місцем для проживання та відпочинку, але і зразковим господарством. Тут був закладений виноградник на 30 Га, побудована виноробня з винним погребом, другим за величиною після Голіцинського в Массандрі. Ці підвали (але вже без вина) існують до цих пір. Маєток давало до 10 тис. літрів вина на рік, яке вивозилося в центр імперії та за кордон.
9
Парк оголошений пам'ятником садово-паркової архітектури і знаходиться під охороною закону.
10
Давайте ще трошки продемося алеями парку.
11

13

14

15

16

17

18

19

20

22

23

24
Tags: 650 d, Крим, Україна, краса, подорожі, піар, фото, цікаве
Subscribe

 • Про кар'єру

  Хей, брат, навіщо лишати на потім Пусті слова, завал на роботі? І кожен раз стиснуті груди Хто проти нас? Тут наші люди Так було, так є і так буде.…

 • Про Республіку 2021

  Танцюй на бетоні вулиць. Танцюй моя зірка. Танцюй, поки не проснулось. Натомлене місто. Одинадцять років тому я вперше поїхав в Кам'янець…

 • Про спокій

  Спокій ти даруєш - я не хочу! Не стій, запали всі дні і ночі! Бачиш, я починаю руйнувати все, все, що давно вже не живе... Magandang umaga Якщо…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments