falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про українську венецію. Частина 1.

Їхав козак за Дунай,
Сказав: "Дівчино, прощай!"
Ти, конику вороненький,
Неси та гуляй.

Вилкове

Вилкове (рум. Vâlcov, рос. Вилково) – містечко в Кілійському районі Одеської області, яке розташоване в самому гирлі Дунаю, в місці, де річка впадає в Чорне море. Відоме Вилкове як “Українська Венеція“, де замість звичних вулиць вириті широкі канали (єрики), а жителі старої частини міста пересуваються виключно на човнах . Щоб жити в такому місці необхідно по – справжньому його любити і бути трудолюбивим і витривалим.
19
Ото все, що написане вище взято з туристичних довідників, насправді ж реальність трошки відрізняється від розписаної тур-агентами,
ну то зрозуміло. Їм потрібно туристів сюди заманювати. Але найбільше то зараз потрібно самим вилковчанам. Але про все по порядку.
Починається наша екскурсія з берега Дунаю, величної ріки, другою за розмірами в Європі ( після Волги) , логічно було б рахувати саме Дунай, а не Дніпро найбільшою рікою України, але традиції вони такі традиції. До речі, всі відомий геніальний твір Штрауса " Блакитний Дунай", не знаю які ті Дунаї в тих їхніх Європах, а українська його частина брудно-жовтого кольору, який надає їй намул що у величезній кількості ( до 250 тисяч тонн)  зноситься в Чорне море.
vilkovo_map

27
Але трохи історії створення цього поселення.
У 1746 р. сюди прийшли донські козаки, в 1768 р. на військовій карті Російської імперії з’являється маленька точка під назвою «Селище ліпованське».В переважній більшості це були старовіри, які тікали від церковної реформи патріарха Нікона, яких хотів підпорядкувати російську православну церкву під канони Константинополю. За легендою старовірів привів сюди монах Іван Ліпован, пам'ятник якому нежодавно встановлений тут( фото нижче). В 1775 р., після зруйнування Запорізької Січі, в поселенні з’явилися запорозькі козаки й дали поселенню нову назву – Вилкове. Назва походить від характеру русла Дунаю в цьому місці. За 10 км від Чорного моря дельта Кілійського гирла робить розгалуження – вилку – на три рукави – Білгородський, Очаківський і Старостамбульський. А місто розташоване безпосередньо на наносних острівцях у цьому гирлі.
25
У Венеції я не був. але думаю Вилкове таки не дуже на неї схоже. Половина міста вже є сухопутною, єреки - канали , які були межею між кварталами і одночасно служили дорогами - засипано і вкрито бетоном. ТІсто ділиться на сухопутнє і на острівне.
26
У місті Вилкове можна побачити три церкви: одну – православну українську і дві – старообрядницькі. В минулі часи релігійне питання неодноразово ставало причиною розбрату місцевого населення. "Хохли" (українські православні християни) і "липовани" (старовіри) ніяк не могли знайти спільної мови – варто було тільки "липованину" показати "хохлові" складені вказівний і середній пальці обох рук у вигляді літери "Т" (а це означало, що "наш хрест на два пальці вище вашого"), як починалася бійка, до якої приєднувалося пів міста.  Довгий час общини жили окремо, проте сьогодні жителі не ворогують і живуть мирно. Що ж поробиш, Вилкове – багатонаціональне місто: в ньому живуть українці, болгари, молдавани, румуни, албанці; часто розмовляють декількома мовами; є декілька релігій, тому-то і доводиться жити згуртовано.  Зараз 70 % восьми тисячного населення міста складають старовіри. Але на вулиці ви їх так і не розрізните.

Свято-Миколаївська православна церква. Храм цей зносився і перебудовувався кілька разів. Останній - на початку 20 століття. На відміну від аскетичної храмової архітектури старообрядців, фасад і всі деталі цього православного храму радують новими віяннями, властивими архітектурі рубежу 19 і 20 століть. Майстерне переплетіння ідей бароко і модерну, іконостас, створений не без впливу великого майстра Фаберже, роблять церкву витвором нового мистецтва.

24
Старообрядницький храм Св. Миколая-Чудотворця
Церква розташована на о. Калімбейка. Відповідно до акту губернського архітектора Серацінского від 6 травня 1913 року старообрядницький храм був остаточно побудований згідно з затвердженим проектом та з того часу у ньому було дозволено проведення Богослужінь.
Будівля Церкви відповідає давньоруським канонам: зведена у формі корабля – більшість старообрядницьких храмів будувалися саме так – це давній символ: церква-корабель, пливе по бурхливому життєвому морю. Вдалою є і забарвлення храму: його світло- і темно-блакитний кольори на тлі неба створюють ефект польоту.


Старообрядницький храм Різдва Пресвятої Богородиці

Храм розташований у центрі міста і цікавий історією свого будівництва. Близько 1830 року в центральній частині передмістя була вимощена сага і побудована дерев'яна каплиця на ім'я Покрова Пресвятої Богородиці. Покровська каплиця горіла і відновлювалася кілька разів. Називають 1849 і 1853 роки.


28


23
На цьому з архітектурою і історією закінчимо і прогуляємося вуличками тіста.
Остріною його частиною. Цей канал якраз умовно і ділить місто на сухопутну і острівну частини.

21
Відразу під ним чудно затоплений ялик.
22
Річкова станція. Човнів зараз тут мало. Всі рибаки вийшли на рибалку.
20
Квартали розділені так званими єриками. Колись вони були набагато більшими і повноводнішими. Зараз замілили і заросли травою , не без участі людини, і наповнюються водою тільки під час повеней. Нам пощастило. А тепер про самі острівки. Старовіри прийшовши на ці землі в основному переселялися велики сім'ями і займали стільки землі скільки могли обробити. Кожній сім'ї по острівцю. З часом родини розросталися і зараз забудова дуже щілина.
18
Береги єриків укріплюються чим тільки можна. Людина відвойовує у води кожен клаптик суші. Скоро ці старі сіті стануть частиною суші.
17
Проте поки ще човни залишаються основним транспортним засособ в острівній частині міста.
16
На човнах перевозять вантажі, будівельні матеріали, їздять в магазин).
15
Поки води ще мало є шматки суші. Коли повінь досягне свого апогею пересуватися пішки можна буде тільки по дерев'яним кладочкам яві простягаються вздовж всіх "вулиць".
14
Між "кварталами" перекинута величезна кількість містків. Але бувають вони лише двох типів. Арочні і підйомні. Це зроблено для того, щоб можна під ними було провозити крупногабаритні вантажі.
13
Люди як можуть посилюють береги від розмивання. Тут ось в'язанками хмизу. Потім зверху на них буде накиданий мух з дна єриків.Так по троху земля розростається.
12
Перехрестя.
11

10
У Вилково зараз саме весна. Проте старожили кажуть накраще приїджати сюди влітку .  Все цвіте. Багато трав, квітів. фруктів, вина. Але зараз саме сезон дунайського оселедцю. Так що вибирайте свій час).
9
Ще один спосіб укріплення берегів просто забивання кілочків. Земля тут дуже продорідна і будь яка гочка приймається і пускає коріння.
Саме тому на фото дерева повністю обрізані. Прийде весна - знову наросте).
8
Це єдиний кіт якого я тут бачив). Кажуть тут мишей дуже мало, не водоплавуючі вони.
А ось собак дуже багато. але всі вони дуже малюсінікі. Дань традиції. Старовіри від початку економили на всьому. а маленька собачка - мало їсть.
7
Виробляти човни - то ціла наука. Всього кілька майстрів займаються цим у Вилково. Молодь. нажаль, не дуже переймає це ремесло.
Так що , можливо, ці унікальні ялики залишаться тільки на фото.
6
На цьому поки і закінчу. Далі буде цікавіше. Не переключайтеся.
Далі буде про сучасне життя у Вилково, рибу, городи і очерет.
5
Tags: 650 d, Україна, весна, люди, подорожі, фото
Subscribe

 • Про осінь

  Осінь похмура йде Хмари дощі тумани Осінь у серце веде Смуток нежданий Холод суне німий В душу вповзає мла Підломали трохи наші…

 • Про відпустку18. Частина сімнадцята. Шкодер

  Гей! Бусурмане! Спробуй но загарбай наші береги!!! Штурми, облоги.Та боронили боги. І де ж ті вороги? Досі стоїть, не ворухнеться Брила історії -…

 • Про Республіку 2021

  Танцюй на бетоні вулиць. Танцюй моя зірка. Танцюй, поки не проснулось. Натомлене місто. Одинадцять років тому я вперше поїхав в Кам'янець…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 25 comments

 • Про осінь

  Осінь похмура йде Хмари дощі тумани Осінь у серце веде Смуток нежданий Холод суне німий В душу вповзає мла Підломали трохи наші…

 • Про відпустку18. Частина сімнадцята. Шкодер

  Гей! Бусурмане! Спробуй но загарбай наші береги!!! Штурми, облоги.Та боронили боги. І де ж ті вороги? Досі стоїть, не ворухнеться Брила історії -…

 • Про Республіку 2021

  Танцюй на бетоні вулиць. Танцюй моя зірка. Танцюй, поки не проснулось. Натомлене місто. Одинадцять років тому я вперше поїхав в Кам'янець…