falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Music:

Про некитайський Китаїв і легенда про Дар'ю

Tолько приземлился, в тот же миг,
Из кyстов раздался дикий крик.
Желтолицие вьетнамцы
Верещат в кyстаx, как зайцы,
Я yпал на землю и затиx. ©
Вчора так нікого і не дочекавшись поїхав я в Китаєво сам. Чесно з півгодини поблукавши по Мишоловці ( тепер я точно знаю чого вона так називається)  я вийшов до Китаївської пустині.

Китаївська пустинь - історична місцевість на південній околиці Києва. Назва виникла, згідно з легендою, внаслідок тюркського слова «китай» - зміцнення, фортеця. У Китаєві збереглися залишки містечка ІХ-Х століть, а також печерний келій часів Київської Русі. У XIV столітті в Китаєві було створено печерний монастир, який підпорядковується Києво-Печерській лаврі.

У 1763-68 роках відомий архітектор українського бароко С. Д. Ковнір спорудив в монастирі кам'яну Троїцьку церкву. З часом тут були побудовані келії, дзвіниця та інші споруди, які, на жаль, до нашого часу не збереглися.

У Китаєві в 1857 році були знайдені та вивчені Китаївські печери. У 1910-12 роках під керівництвом А. Д. Ертеля були знайдені кілька підземних галерей, схожих за своєю структурою на печери Києво-Печерської лаври. У Китаєвських печерах були знайдені залишки двох вогнищ, предмети побуту. На стінах збереглися написи старослов'янськими літерами. 


... Вже у дванадцятому столітті тут знаходилося давньоруське городище, яке є важливим форпостом на південних підступах до Києва. Звідси й назва стародавнього урочища - "Китай", що в перекладі з тюркського означає "зміцнення" або "фортеця". Поселення було надійно захищене від ворога ровом, валом, водою і лісами.

У центрі півострова височіла Китай - гора. У п'ятнадцятому столітті ченці Києво-Печерської Лаври створюють тут печерний монастир, а потім і лаврський скит.

 

зараз почалась реставрація головного храму

Трудилося тут чимало великих старців, але самим знаменитим був преподобний Досифей, який прославився у ХVIII столітті своїми великими подвигами. Ніхто й не підозрював, що під іменем старця Досифея довгі роки ховалася православна подвижниця Дар'я! Народилася вона у 1721 році в сім'ї багатих і знатних рязанських дворян Тяпкиних. Рід свій вели вони від героя Куликовської битви Василя Варгоса, що став потім улюблених окольничим Димитрія Донського.пейзажі просто неймовірні, погано було мало сонця


Нерозривні духовні зв'язки з'єднували дворян Тяпкиних з родом святого князя. Бабуся Дар'ї пішла під старість зі світу в жіночий Свято-Вознесенський монастир, що знаходилася в Московському Кремлі, і стала черницею мантійної Порфирій.

Коли Даші було два роки, батьки привезли її до Москви погостювати у бабусі. Черниця Порфирія відразу полюбила лагідну світлу дівчинку, відчула в ній обраницю Божу і навідріз відмовилася розлучатися з онукою.


 

Туди можна по гриби ходити) ходячи тільки по доріжкам я знайшов їх штук десять

П'ятирічна Дарія суворо тримала пости, по середах і п'ятницях вкушала лише хліб і воду. Рано вивчилася грамоті і вечорами читала бабусі Євангеліє.

Дарині було дев'ять, коли її повернули до рідної домівки. Все там було чужим і непотрібним. Життя у миру виявилася дрібної і суєтному. Чужий був багатий батьківський будинок, повний гостей, балачок сестер, дурні мрії про завидних женихів, прикрасах і нарядах.


 Непотрібно було Дарині і світську освіту, яке неодмінно хотіли дати їй батьки-дворяни. Для цього передбачалося виписати для юної затворниці зі столиці жваву вчительку-француженку ...

Останньою краплею стали розмови про знатному нареченого. І Дарина зробила свій вибір. У травні 1736 вона таємно покидає батьків і пішки йде до Москви, у Свято-Вознесенський монастир, до улюбленої бабусі. Але побачити старицю Порфирію довелося тільки здалеку. За канонами церкви не можна було дівчині вступити в монастир без батьківського благословення. Біглянок відразу видавали батькам.

І Дарина покинула монастир. Але додому не повернулася. Коротко обстригла волосся, одягла куплений на базарі чоловічий наряд, перетворилася на худенького селянського хлопчика і в натовпі паломників попрямувала в Троїцько-Сергієву Лавру. 
Рибку тут тож половити можна. Рибаків багато. А це мабуть їх головний улюбленець. Знайшов його в глибині парку, де він чекав на подаяння у вигляді риби.
За прикладом стародавніх грецьких подвижниці, святих Єфросинії та Олександри, довгі роки переховувалися під чоловічими іменами в чоловічих монастирях, вона назвалася збіглим селянином Досифєєм. (По-грецьки, Досифей означає "богом даний").

Ніхто не дізнається, яких неймовірних зусиль коштувало шістнадцятирічної втікачку приховувати свою таємницю. Постійно перебувати серед братії, працювати на найтяжчих послухах. Прожити так цілих три роки можна було тільки за допомогою Божою.Озера порівняно з іншими київськими досить чисті

Одного разу в Лавру в пошуках зниклої дочки приїхала мати Дарини. Довго молилася вона біля мощей святих угодників Божих, благаючи прочинити завісу зникнення втікачки. Але зустрітися з Дариною Тяпкиною не вдалося.

У ту ж ніч вона таємно покинула Лавру. Розпочався безприкладний подвижницький шлях послушника Досифея на батьківщину чернецтво в Києво-Печерську Лавру.
Через два місяці він уже стояв перед її настоятелем, архімандритом Іларіоном Негрембецкім і розповідав, що з раннього дитинства мріяв стати монахом. Історія повторилася. Безпаспортного втікача відмовилися прийняти в число братії.

У пошуках притулку Досифей приходить у оточену лісами Китаївська пустинь, де здавна селилися православні подвижники. Досифей піднявся на самий верх гори і руками викопав собі в землі печеру. У ній він прожив 17 років.На озерах дуже багато диких качок. Але від мене вони постійно тікали. Такий я страшний.

Харчувався він тільки хлібом, який зрідка приносили йому ченці з Китаєвої пустелі, мохом і корінням.

Слава про прозорливості і мудрого відлюдника розліталася по містах і селах Російської імперії. Тисячі людей приходили до нього за допомогою. Вельможі і жебраки, люди похилого віку і підлітки вдавалися до цього великого Утішителю. Але ніхто з прочан не бачив його обличчя.
В глибині парку ніхто не прибирає і атмосфера там доволі апокаліптична через повалені дерева.

Весь цей час дворяни Тяпкін не переставали шукати свою дочку за різними обителей Росії. Одного разу до прозорливо старцю приїхала на гору - Китай його рідна сестра Гафія, щоб дізнатися про долю зниклої Дарині. Через вузьке віконечко благословив Досифей свою сестру і заспокоїв: Дар'я стала черницею, служить для Господа, живе високої духовної життям. У неї свій шлях, і шукати її більше не треба.

Він ніколи не покидав печери і нікого не впускав до себе. З приходять до нього за порадою і благословенням розмовляв тільки через маленьке віконце. Виняток було зроблено тільки для Государині Імператриці Єлизавети Петрівни, яка відвідала київські святині в 1744 році разом зі спадкоємцем престолу Петром Федоровичем і його нареченою Катериною, майбутньої Імператрицею.


 

Щоб імператриця змогла пішки піднятися нагору Китай-гори до печери Досифея, ченці терміново вбили в вузьку стежку безліч дерев'яних сходинок.

Довгий час розмовляв преподобний Досифей з царицею. Читав і прозрівав старець в її серці. Повідав їй багато такого, від чого здригнулася владна і пристрасна душа імператриці. На все життя запам'ятала вона свою покаянні сповідь у таємничого затворника і його поради про майбутнє трону, про вибір престолонаслідника і його ролі в історії Росії ...Вид на Столичне шосе. Зворотній вид не такий привабливий через кучу гаражів і звалищ сміття.

Досифей користувався великою повагою у київських архієреїв і чернечої братії, але навіть не був пострижений в рясофор - перший чин чернецтва. Єлизавета Петрівна наказала негайно здійснити обряд постриження і сама була присутня на ньому. При постризі подвижнику було дано те ж саме ім'я - Досифей ...

 
 
Tags: Київ, настрій, подорож, фото, я
Subscribe

 • Про вірші

  Жінко. Хрест з рамена скинь Жінко. Вирви зі стін Мамо. Конає твій син Мамо. Жалібний дзвін. Dzień dobry Цього дня, в 1937 році був розстріляний…

 • Про міста

  Але це було щастям: у ночі туманні та хмарні заблукати у місті, де квітнуть осінні ліхтарні, і довіку ходити удвох по висячій плантації, де…

 • Про воду

  Повільний корабель вантажений піснями темряву випалює сигнальними вогнями, Пливе до нестями, пливе до знемоги. Шукає землю любові і тривоги.…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments