falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про відпустку18. Частина вісімнадцята.Випадкова столиця.

Там, де гори й полонини,
Де стрімкі потоки й ріки,
Де смерічок, ген, розмай,
Ллється пісня на просторі,
Вільна, сильна, наче море,
Про мій милий рідний край.


Про відпустку18. Частина перша. Будапешт транзитний
Про відпустку18. Частина друга. I left my heart in Sarajevo
Про відпустку18. Частина третя. Вище неба Сараєво
Про відпустку18. Частина четверта. Зорі Сараєво
Про відпустку18. Частина п'ята. Життя, смерть і надія Сараєво
Про відпустку18. Частина шоста. Такий різний Мостар
Про відпустку18. Частина сьома. Нічний Мостар
Про відпустку18. Частина восьма. Благай
Про відпустку18. Частина дев'ята. Дубровнік
Про відпустку18. Частина десята. На даху Котора
Про відпустку18. Частина одинадцята. Темні ночі
Про відпустку18. Частина дванадцята. Атмосфера історії
Про відпустку18. Частина тринадцята. Будва
Про відпустку18. Частина чотирнадцята. Півтори країни
Про відпустку18. Частина п'ятнадцята. Припливи і відпливи
Про відпустку18. Частина шіснадцята. Столичні замальовки
Про відпустку18. Частина сімнадцята. Шкодер

Обставини (а саме вартість квитків) склалися так, що Балкани ми мали покидати літаком з Подґориці, тож після Албанії ми мали повернутися до Чорногорії. Але зробити це зі Шкодера — взагалі не проблема. Дві години автобусом ( і відсутність албанського штампу в паспорті, ну не ставлять албанські прикордонники штампи.. ми просили навіть) і ми прибули на автовокзал столиці Чорногорії.

trip 18 1030

Наш літак до Будапешту був тільки наступного ранку, тож ми мали трохи часу глянути місто. Закинули спочатку речі до хосту. Поселилися ми в .. важко визначити що це. Пише що "апартаменти", а так хостел хостелом. Хіба без ресепшену.
Explorer Podgorica називається. Головними критеріями при бронюванні його була близькість до автовокзалу ( ну і залізничного вокзалу відповідно), бо виліт в нас був раненько, а дешево до місцевого аеропорту можна добратися електричкою. Але про це пізніше. Отже хостел ( чи апартаменти)... таке собі. Не надто рекомендую. Мені здається там наявні клопи, бо на наступний день моя рука виявилася трохи погризена і виглядала страшнувато... Я спочатку грішив на хімію, якою прали постіль... але пізніше трошки почитав... Але значить закинули речі і пішли бродити містом. Благо воно малесеньке і обійти все цікаве можна за день. Дня у нас не було, тож ми відвідали не всі цікавинки, але більшість так точно.

trip 18 1026

Завернули спочатку на Залізничний вокзал, дізнатися розклад електрички в сторону аеропорту і купити квитки на ранок. Нас запевнили, що зробити це ми зможемо в потязі, тож паритися не треба.
На станції народу не спостерігалося зовсім.... тільки один самотній причіпний вагон чекав свого часу... дивно, що в середині так само очікували свого часу і люди.

trip 18 1027

Такий от він. Головний залізний вокзал столиці Чорногорії.

trip 18 1029

Архітектура спочатку не надто вразила ( та і далі, якщо чесно, також).

Хоча з України в Чорногорію кожного року літають сотні тисяч туристів, але по Подґориці , думаю, гуляли одиниці. Основні туристичні маршрути пролягають крізь місто Тіват, екскурсії до Подґориці возити сенсу немає, а якщо хтось і летить на відпочинок через столицю, то бачить її тільки з вікна автобусу.
Як на мою думку, то втрачають вони не багато). Це найнецікавіша столиця з бачених мною.
Історія ж міста набагато більш захоплива.

Подґориця (Подгорица/Podgorica ) розташована недалеко від руїн давнього римського міста Доклеї (Dioclea). У Середньовіччі тут було поселення, яке мало назву Рибниця (Рибница), і під цим ім'ям місто вперше згадується в 1326 році.

Як місто відома приблизно з 1330 року. З кінця XV століття у складі Османської імперії. Рішенням Берлінського конгресу 1878 року повернута Чорногорії. З 1918 року в Королівстві сербів, хорватів та словенців (з 1929 року — Королівство Югославія). У 1952—1992 роках місто називалось Тітоград (Титоград) на честь Йосипа Броз Тіто. Історична назва місту була повернута тільки 2 квітня 1992 року.
Під час Другої світової війни місто піддавалося потужним артилерійським обстрілам, які зруйнували його вщент.
У 2006 році після розпаду Сербії та Чорногорії місто стало столицею Чорногорії.
Доречі, наразі в місті діє лише один кінотеатр. Це для розуміння масштабу столиці.


trip 18 1033

Добрели до початку так званого історичного центру. Стало цікавіше.

trip 18 1034

Одна з найвпізнаваніших пам'яток міста — башта Сахат Кула ( Сат кула, Sat kula).
Сахат Кула була побудована в 1667 році Хаджи-пашею Османагічем (Hadži-paša Osmanagić). Висота вежі — 18 метрів. Нинішній механізм годинникової башти був виготовлений у 1890 році ливарним заводом П’єтро Колбачіні в Бассано -дель -Граппа(Італія), після включення Подгориці до складу Чорногорії (оригінальний механізм був зроблений в Австрії). Приблизно в той же час у верхній частині вежі був встановлений металевий хрест, що символізує передачу міста від османів у руки християнських чорногорців. Механізм замінено на сучасний в 2012 році, а старий відправлено до музею.


trip 18 1035

І це майже центр міста!) Контрасти.

trip 18 1037

Побродили трохи по історичному османському району. Вийшли до Мечеті Османагіч (Џамија Османагића). Набрали собі водички в в місцевому фонтані ( якось швидко звикаєш до того, щоб набирати воду для пиття з крану в місті....у себе в місті ви так зможете зробити?) і рушили далі.

trip 18 1039


trip 18 1040


trip 18 1042

Вечірні види на річку Морача (Morača).
Перед першим кадром я намагався сфоткати звичайний собі такий триповерховий багатоквартирний будинок на перехресті. Несподівано від будинку до мене підбіг чоловік і почав вимагати, щоб я видалив кадр, бо це його будинок і фоткати його не можна...Вперше потрапив до такої ситуації... а я завжди думав, що на Балканах серби найбільш намахані).

trip 18 1047


trip 18 1048

Союзний міст (Union bridge) через річку Морача.

trip 18 1051

А це ще два мости через Морачу — Міста Блажо Івановіча ( Most Blaža Jovanovića) і візитка міста - Міст Тисячоліття (most Milenijum). Про другий я розкажу докладніше трохи пізніше.

trip 18 1053

Ще трохи погуляли по старому райончику.

trip 18 1055

Парк Саставці ( Park Sastavci).

trip 18 1057

Статуя короля Чорногорії Миколи Першого (Споменик краљу Николи), який народився 7 жовтня 1841 р. І помер 1 березня 1921 р. Микола І Петрович-Негош (Краљ Никола I Петровић Његош); був правителем Чорногорії з 1860 по 1918 рік, правив як суверенний князь з 1860 по 1910 рік і як король з 1910 по 1918 рік.

trip 18 1059

Залишки старої фортеці Рибніца або Неманжин (Рибница тврђава / Рибница тврђава, Nemanjin Grad).
Фортеця була побудована в кінці 15 століття (близько 1477 р.), В період правління Османської імперії. Вона постала на місцем злиття річок Рібніца та Морача і була однією з 2 фортець, що оточували місто.
Довгий час фортеця використовувалася як склад боєприпасів. Вона була серйозно пошкоджена у 1878 році, коли удар грому спровокував вибух, який зруйнував значну частину внутрішньої та зовнішньої частини будівлі.

trip 18 1062

Старий міст через Рибницу (Stari Most na Ribnici) або Кам'яний міст на Саставцях (Kameni most na Sastavcima). Веде від парку до залишків фортеці. Ми потрапили туди восени, коли води не було зовсім. Ходили по дну річки. Незвично так.

trip 18 1065


trip 18 1069

Зовсім поруч вже показаний мною Міст Блажо Івановіча.

trip 18 1070

Потрохи вечоріло.

trip 18 1071

Будівля... Міської ради Подґориці (Скупштина града Подгорице), здається правильно переклав.
Мова, доречі, трохи зрозуміла, особливо коли читаєш.. на слух сприймати важко.
А сербська вона ( мова) чи чорногорська, суперечки про що тривають вже давно — не мені вирішувати.

trip 18 1073

А і так... яке ж в той день було небо... це найкрасивіше небо що я бачив.

trip 18 1078

Вгадаєте кому пам'ятник? Володимиру Висоцькому. Він свого часу написав один рядок в пісні зі словом Чорногорія,тепер носяться вони з тим.. ну і мордор звичайно качає бабло в країну, мокшанська мова тут зовсім не дивина.
Найбільше підприємство країни Подґорицький алюмінієвий комбінат ( Kombinat aluminijuma Podgorica ) належить компанії РУСАЛ...і не тільки він, я думаю... Та і взагалі Москва в містах побратимах Подґориці... такоє от.

trip 18 1081

Міст Тисячоліття (Міст Міленіјум, Most Milenijum) - вантовий міст через річку Морача в Подгориці, Чорногорія — справжня гордість місцевих жителів. Він тут найже на всіх листівках і магнітиках).

Міст довжиною 140 м був відкритий 13 липня 2005 року та поєднав бульвар Івана Черноевіча (Булевар Ивана Црнојевића) в центрі Подгориці з вулицею 13 липня( Тринаестојулску улица) у новому місті. Побудований міст за проектом Младена Улічевіча (Младен Улићевић) і обійшовся бюджету близько 7 млн. Євро. Міст Тисячоліття є вантовий міст з пілоном висотою 57 м над дорогою з 12 кабелями і 24 противагами.


trip 18 1082

Пішохідний Московський міст (Московски мост, Moskovski most) побудований свого часу Лужковим, про що свідчить табличка.

trip 18 1083

Але рано потрібно було на літак, тож чи рушили в сторону хосту. Зайшли скуштували місцевих солодощів в кондитерську... фонтани пофоткали). А взагалі місто вночі ( навіть центр) виглядає доволі гнітюче...

trip 18 1087

Зранку ми поїхали в місцевий аеропорт (Аеродром Подгорица; також Аеропорт Голубовці). Сюди не ходить ( станом на 2018 рік) місцевий транспорт, тож добратися сюди можна або на таксі, або ... залізницею. Від головного вокзалу міста в сторону аеропорту ходять електрички... ну як в сторону... зупинка в 1 кілометрі від летовища.. зате проїзд лише 1,25 євро. Та й ті гроші кондуктор в нас не взяв просто махнувши на нас рукою ( у вагоні їхала ще пара так само в аеропорт з них ті гроші він також не взяв). Мабуть ліньки виписувати папірці за таку дрібну суму.

trip 18 1088

Аеропорт невеличкий. Дуже компактний і милий, незважаючи на купу диких туристів. З України зокрема.

trip 18 1090


trip 18 1092

Ну а далі.. літак до Будапешта.. так закінчилася поки наша крайня подорож на Балкани.. але лише на Балкани)) Бо ще залишилося розказати про Будапешт.. повірте, маршрути будуть доволі нестандартні.

trip 18 1093


trip 18 1096


trip 18 1102

І тут я зрозумів чому Чорногорія так називається)).
НА сьогодні все. Далі буде цікаве. Не перемикайтеся.

trip 18 1106


trip 18 1110

Оригінал публікації ось туточки
Tags: балкани, гори, оленка, осінь, подгориця, подорожі, позитифф, тріп18, чорногорія
Subscribe

 • Про мрії

  Чомусь тут ніколи не хочеться чаю, Не хочеться снігу, не хочеться слави, Нехай дістається церквам з хоругвами!.. Ми просто з тобою удвох погуляєм…

 • Про страхи

  Він стояв вночі І поки його ніхто не бачить Змінював ключі, А ще вішав свої тим, Кому не стачить. Goede morgen Чи боїтеся ви когось з мультяшних…

 • Про дороги

  І більше... Але врешті, а втім Якби в мене був дім Я б лишила його на людей, на котів Я б пошила усіх, я не люблю кутів! Shuprobhat Куди ви…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments