falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Стамбул. Частина третя. Блакитна мечеть

Now it's Istanbul, not Constantinople
Why did Constantinople get the works?
That's nobody's business but the Turks'

Про Стамбул. Частина перша. Доторкнутись
Про Стамбул. Частина друга. Атмосфера

Послухавшись поради ми поспішили в середину мечеті Султана Ахмета ( Sultan Ahmet Camii), більш відомої як Блакитна Мечеть.

istanbul-139

Вхід у мечеть безкоштовний. При вході потрібно зняти взуття, жінкам покрити голову хустиною. Не знаю, що перевернулося в світі, але ми зайшли зовсім без черги. Зазвичай, кажуть, тут можна стояти годинами. В Блакитній мечеті, ми вперше стикнулися з тим, що взуття потрібно брати з собою. Це пов'язано не тільки з тим, що взуття можуть вкрасти, а і з тим, щоб розділи туристичні потоки. Вхід і вихід в різних місцях.

Так от. Зайшли в середину... і завмерли враженими. Краса неймовірна.

istanbul-141

Туристам правда ходити можна тільки по невеликій частині мечеті. Власне, як і жінкам. Ну і жінкам туристкам також)).

istanbul-142

Назву «Блакитна мечеть» отримала завдяки великій кількості білої і блакитної кераміки ручної роботи (21 043 шт), яку використовували в декораціях інтер’єру. У візерунках мечеті переважають рослинні мотиви: традиційні тюльпани, лілії, гвоздики і троянди, а також орнаменти різних кольорів на білому тлі. Порахували, що для візерунків керамічних плиток використали більше 50 варіації зображення тюльпанів.

istanbul-144

Історія будівництва знаменитої мечеті бере свій початок у XVII столітті за часів правління султана Ахмеда I. У той час на долю Туреччини довелося чимало військових поразок, що істотно знизило значимість держави. Вагомим аргументом, що вплинув на початок будівництва, став той факт, що протягом більш як сорока років на території Туреччини не було побудовано жодної мечеті. Молодий султан вирішив пом'якшити гнів Аллаха, почавши в 1609 році будівництво знаменитого архітектурного пам'ятника, яке тривало протягом семи років.
Архітектор мечеті Ахмедіє, Мехмед-Ага, на прізвисько "Ювелір", до виявлення архітектурних здібностей служив в яничарському полку, де керував спорудами, пов'язаними з водопостачанням і водними каналами. Місце, яке призначалося для будівництва мечеті, було вибране ще у візантійський період. Цією площею був колишній Іподром.

istanbul-146

Чомусь всі думають, що Блакитна мечеть - найбільша в Стамбулі. Найкрасивіша - можливо, найвідоміша в світі - точно, а найбільшою мечеттю стамбулу є мечеть Сулейманіє (Süleymaniye Camii).
Найкрасивіша - також непоганий титул).

istanbul-158

Коли будівництво Блакитної мечеті було завершено, виявилося, що найбільша святиня ісламського світу — мечеть Аль-Харам в Мецці тепер зрівнялася за кількістю мінаретів (їх було шість) з Мечеттю Султана Ахмета. Це визнали святотатством і прибудували до мечеті аль-Харам ще один мінарет, щоб вона знову перевершила всі існуючі споруди.
Величина діаметру куполу досягає 23,5 м. Цей величезний купол і малі куполи сферичної форми, розташовані навколо нього, сполучені аркадами з центральною частиною. У споруді колон використовувався конструктивний прийом, в основу якого входило зображення підніжжя колон у вигляді слонячої ступні (діаметр колон 5 м). До двох колон, що знаходяться недалеко від входу в мечеть, прибудовано 9 джерел води з кранами, для мусульманського ритуалу обмивання перед молитвою.
Освітлення внутрішнього приміщення відбувалося за рахунок наявності великої кількості вікон (260 шт.) з венеціанським склом.
Мечеть будувалася у складі величезного архітектурного комплексу, до складу якого увійшли: медресе, лікарня, благодійні заклади, кухні, караван-сарай. У XIX сторіччі лікарня і караван-сарай були зруйновані.

istanbul-159

istanbul-164

Трошки кривувата панорамка. З руки, темно, людей багато.

pano3

Головне , що мені подобається в османській архітектурі - це куполи. Дивитися можна безкінечно. Ну, поки шия не затече)

istanbul-161

istanbul-166

Хотів написати, як вміло і цивілізовано тут розказується про переваги ісламу, які милі інформаційні центри стоять біля набільших мечетей, як навколо мечетей виростають цілі квартали з лікарнями, сиротинцями, їдальнями, школами.. але потім подумав що це треба буде порівняти з тероризмом, закиданням жінок камінням і тд. Передумав, кароч.
Тому просто будемо любуватися архітектурою)

istanbul-170

Що ще цікавого розказати?
Із західної частини мечеті, є особливий вхід, над яким висить ланцюг. Цим входом міг користуватися султан, в’їжджаючи у двір мечеті на коні. Ланцюг спеціально низько підвішений для того, аби султан щоразу нахилявся, що символізувало нікчемність султана в порівнянні з богом.

istanbul-171

Зависли в середині ми на довго, але таки змусили себе вийти. Погуляли по внутрішньому дворику. Ну як дворику. Мечеть Султана Ахмета вміщає до 10 тисяч людей ( включно з двориком).

istanbul-175

Хоча скло в мене було порівняно широке, але мечеть величезна. В кадр вперто не влазила.

istanbul-176

pano4

Погуляли трохи навколо. Вже починало сутеніти потрохи.

istanbul-188

istanbul-189

istanbul-191

Умовно попрощалися з Блакитною мечеттю. Дуже умовно, бо повз неї ми ходили по кілька разів на день точно.

istanbul-194

Навпроти нас чекала не менш легендарний і монументальний ( набагато більш, я б сказав) Софійський собор. Свята Софія. В середину ми не потрапили в цей день, але вечір провели чудово.
Але про то наступного разу. Не перемикайтеся. Буде цікаво.

istanbul-196
Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, весна, оленка, подорожі, позитифф, релігія, стамбул, туреччина, фото, фото17, цікаве
Subscribe

 • Про поверхи

  Випалені кнопки, втиснуті до бруду В ліфті хтось залишив кашель і застуду Пол, фанерні стінки в нецензурних текстах, Де розчарування, мрії і…

 • Про колеса

  Їде крізь роки трамвай І мигає табло – Все наче як і було. Попри гігантський базар І Французький бульвар – Що йому той календар! Good…

 • Про Кавказ19. Серце нації

  Я закриваю свою очі І відлітаю у світ дивний Я відшукати її так хочу Країну схожу на сон чарівний Про Кавказ19. Привіт, Вірменія! Про…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments