falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Прагу. Частина сьома. Карлів міст

Хто як не ти спалить мости
Хто ж побудує знов
Навчи мене жити як ти
Щоб не кипіла кров

Про Прагу. Частина перша. Староміська площа
Прагу. Частина друга. Набережна
Про Прагу. Частина третя. Нічна
Про Прагу. Частина четверта. Вулицями
Про Прагу. Частина п'ята. Вишеград
Про Прагу. Частина шоста. Вище неба


Зовсім мало поспаши я все одно підхопився рано. Не хотів втратити жодної хвилини побачення з прекрасною Прагою. А відіспатися завжди можна пізніше.

Praha-472

В тому щоб вставати вдосвіта є одна суттєва перевага: на вулицях мало людей. Для маніяків ( як я) з камерами - це просто неоціненно).

Прогулючись по Староміські площі напередодні вночі, в дощ, я проштовхнутися не міг від туристів. Тепер же можна спокійно сфотографувати будівлю Старої Ратуші ( Будинок Муніципалітету). Шкода тільки, що небо було трохи похмурим.

Praha-447

Praha-448

Храм Діви Марії під Тином у всій красі.

Praha-450

Але я прямую до району Мала Страна...

Praha-452

Praha-455

Praha-457

І цього разу моя дорога туди пролягає через символ міста - знаменитий Карлів міст.
Спочатку за черговим поворотом  вулиці постають "праві" ворота мосту - Староміська вежа, що височіє над Кржижовницькою площею.

Praha-459

На цій же площі розташовані два дуже красиві храми:
Собор св. Сальвадора...

Praha-464

...і Церква св. Франциска Асизького.

Praha-473

Але міст, всичайно ж засліплює все навколо.
Історія будівництва Карлового моста почалася в 1357 році під егідою короля Карла IV, а закінчилася на початку XV століття. Його попередником був Юдитин міст, зведений в 1172 році під час правління Владислава II та його дружини, королеви Ютти Тюрінгської, на честь якої він і отримав свою назву. Карл IV застав міст у період його активного використання, проте з причини зростання у сфері будівництва, торгівлі і суспільних потреб вже тоді виникла необхідність у його модернізації. Під час повені, що сталася в 1342 році, Юдитин міст був сильно зруйнований . Тоді король прийняв рішення звести новий, більш вдосконалений міст, який буде відповідати всім сучасним потребам.

Praha-470

Довгий час вежі ( з іншої сторони мосту знаходяться Малостранські вежі, я трохи пізніше їх покажу) були єдиною прикрасою моста, але надалі на мосту встановили 30 скульптур, які гармонійно вписуються в загальну композицію. Найзнаменитіша з них – Ян Непомуцкий. За легендою, якщо прикласти руку до його зображення і загадати бажання, воно обов’язково здійсниться.

Над створенням скульптур Карлового мосту працювали найкращі скульптори епохи бароко. Серед них були Ф. М. Брокофф, М. Б. Браун, М. В. Екл, Й. Кол, І. Плацер та інші. Щоправда, Карлів міст був і раніше прикрашений скульптурами, але вони не збереглися. Нинішні скульптурні прикраси належать здебільшого до початку XVIII століття, коли у 1704—14 роках на мосту було встановлено 28 скульптур.
Деякі скульптури під час повеней були знищені і їх довелося замінити новими. Так, наприклад, загинула скульптура св. Ігнатія, роботи Я. і Ф. М. Брокоффа. Ця скульптура лише в 1938 році була замінена скульптурною групою св. Кирила і св. Мефодія, роботи чудового чеського скульптора Карла Дворжака.

Я сфоткав більшість з них, але не викладуватиму світлини всіх. Бажаю побачити їх всі  наживо вам).

Praha-466

Praha-467

Ще одна не менш знаменита скульптура мосту ( я про скульптуру Яна Непомуцького говорю, фотку якої я таки не залив) - скульптура під назвою "Голгофа" ( або "Розп'яття").

Praha-468

Praha-474

Praha-475

Скульптура Святого Августина.

Praha-476

Praha-491

Praha-494

По трошки прогуючись, я дійшов до лівого берега Влтави. До Малостранських веж.
Все таки чисто не лише там, де не смітять, а і там де прибирають.

Praha-479

Впритул до мосту примикають симпатичні будиночки.

Praha-480

Praha-483

Praha-490

А взагалі, мені дуже пощастило. Я бачив Карлів міст без туристів! Таке вдається небагатьом))

Praha-484

Споруда, що з'єднує два береги річки Влтави, спочатку називалося Кам'яний міст або Празький міст, але в 1870 році його офіційно перейменували на честь творця - Карла IV. Карлів міст ще з тих далеких часів служив сполучною ланкою Празького Граду і Старого Міста. Протягом багатьох років його використовували як основну дорогу, по якій монархи курсували з Королівського двору на територію Граду. Звичайним громадянам за проїзд і прохід по ньому доводилося вносити плату.
Повністю пішохідним міст став тільки в 1974-ому році.

Praha-497

Карловий міст овіяний десятками легенд, переказів та історичних фактів:

- Існує напівісторичне повір'я, що король Карл IV заклав наріжний камінь Карлового мосту 9 липня 1357 року о 5 годині 31 хвилині — таким чином, момент закладення мосту утворює цифровий паліндром 1-3-5-7-9-7-5-3-1.
- Згідно з переказом з Карлового мосту скинули шанованого у Чехії святого Яна Непомуцького. І начебто в місці, де його тіло ввійшло у води Влтави, над водою виникло сяйво у вигляді 5 зірок. Саме тому Непомуцький віттоді зображується з п'ятьма зірками над головою (див. фото праворуч). Місце ж, біля якого, начебто, скидували Яна через поручні, можна побачити праворуч на шляху до Малої Страни — воно відмічено вмурованим у стінку мосту хрестом і двома мідяними гвіздками поруч.
- До 1908 року Карловим мостом проходила кінна залізниця. У 1905 році її електрифікували, після чого нею пересувався трамвай з підключенням до струму знизу, та вже за три роки (1908) цей маршрут припинив своє існування.

Praha-498

Перейшовши Влтаву я вирушив гуляти далі по району Мала Страна.

Praha-499

Praha-501

Величний Костел св. Мікулаша

Praha-503

Тихі вулички старовинної Праги. Кілька годин тому, коли я спускався ними вночі від Празького Граду тут неможливо було протиснутися від туристів. А зараз тиша...

Praha-504

Насправді я прямував до Петришинської оглядової вежі ( забігаючи наперед я до неї так і не добрався). А дорога до оглядових веж - завжди вгору.

Praha-507

Praha-508

...і вгору...

Praha-512

... і вгору...
Але що там зверху, я розповім вам наступного разу. вже в останній частині моєї розповіді про столицю Чехії ( я майже рік пройшов , як я тут побував, а я все пишу))).
Буде цікаво. Не перемикайтесь.

Praha-513
Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, висота, краса, подорожі, позитифф, прага, супер, урбан, фото, фото16, чехія
Subscribe

 • Про хміль

  Ой не п’ються пива-меди, Не п’ється вода… Прилучилась чумакові, Гей-гей, гей-гей, У степу біда. Dzień dobry Яке пиво…

 • Про житло

  Хей, друг, що сталося з нами? Де все те, що будували роками? Ночі і дні, зйомні квартири Кайф навесні, твої рок-кумири, І ті хто назавжди змінили…

 • Про вірші

  Жінко. Хрест з рамена скинь Жінко. Вирви зі стін Мамо. Конає твій син Мамо. Жалібний дзвін. Dzień dobry Цього дня, в 1937 році був розстріляний…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments