falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Хортицю. Частина друга. Січ

Гей, там на горі Січ і_ де,
Гей, малиновий стяг несе,
Гей, малиновий, наше славне товариство
Гей, машерує – раз, два, три!

Про Хортицю. Частина перша. Оаза посеред індастріалу


Отже, сьогодні про культурно-історичний комплекс "Запорізька Січ"

zaporizhya-84.jpg

Про те, що ми наближаємося до комплексу, ми зрозуміли ще на підході на нього. Стоянка ( зовсім малесенька і незручна, більше побудувати не можна, бо Хортиця - заповідник). Тут виникає дилема:
щоб острів як музей/заповідник гарно розвивався, для цього потрібно більше туристів. Туристи вимагають хоча б мінімальної інфраструктури : парковки, ресторанчики. Будувати їх не можна , отже острів Хортиця сидить і без грошей і без туристів ( "Січ" спокійно могла б приймати більше автобусів, але їх тупо нема де паркувати). Проте заповідник. Заповідник, в якому паркуються на траві, бо паркуватися таки ж треба десь, а попісяти ходять в кущики - бо потреби організму, такі потреби...
Але щось мене занесло. Так от. Стоянка була забита, тому що в комплексі відбувалися заходи до дня Добровольця. Тож в Січі цього ранку було дуже людно.
Біля північних воріт в Січ нас зустрів козак. Оленці він здався непропорційним, чомусь.

zaporizhya-40.jpg

Квиток в комплекс коштує 20 грн, але ми так і не знайшли кому ті гроші дати. Мабуть в зв'язку з святковими заходами вхід відкрили на певний час всім.

zaporizhya-42.jpg

Так як театр розпочинається з гардеробу, культурно-історичний комплекс "Запорізька Січ" починається з туалету). Гарно вписали в пейзаж.

zaporizhya-43.jpg

Внутрішній двір.

zaporizhya-46.jpg

Давайте поставимо все на свої місця для початку.
На острові Хортиця козацької Січі не було ніколи.
Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" став єдиним збірним образом всіх Січей, що існували за часів козацтва. Тут зібрані воєдино найцікавіші елементи архітектури, культури, побуту і життя запорозьких козаків. Також, як козацькі Січі, що існували у давнину, весь комплекс роздільний на дві частини – внутрішній Кіш – центральну частину Січі, і передмістя, що примикає до Коша, де зосереджені ремісничі і торгівельні об'єкти.

Хоча мені, як понаїхавшому здавалося, що Січ тут була завжди, насправді будівництво її почалося в жовтні ( 14-го, на Покрову) 2004 року. Активну участь в початку цього проекту приймав тодішній президент Ющенко.
Можете плюватися, але я вважаю Ющенко хорошим президентом. Просто він президенствував не в той час(. Він реально багато зробив для культури України.
В інтернетах пишуть, що засновником і першим спонсором була "Запоріжсталь". Брехня. Спонсорів було багато. Тогочасна влада " попросила" виділи кошти багатьох місцевих підприємців.
Ну і вийшло непогано, будемо чесними.

zaporizhya-51.jpg

Зараз в музеї ( чи культурно-історичному комплексі, якщо вам так хочеться) працює молода команда ентузіастів, яка має на меті зробити місце справді цікавим для туристів. Почали оновлення експозицій . Тепер це не архаїчні нудні ящики, в яких за склом можна щось роздивитися.
Ось експозиця зброї, наприклад.

zaporizhya-52.jpg

Купили магнітиків. Пішли бродити далі по хатинкам, в кожній окремі будівлі тут окрема експозиція.

zaporizhya-57.jpg

Садиба полкового писаря.
Тут надибав
Віктор Кривоносов , один з працівників Національного заповідника " Острів Хортиця" і зголосився провести нам невеличку екскурсію

zaporizhya-58.jpg

Екскурсія почала з ексклюзиву. Разом з Віктором ми піднялися на одну з веж . Туристів туди не пускають. Навіщо піднялися - трошки пізніше.

zaporizhya-54.jpg

Я сприймаю інформацію здебільшого візуально ( через видошукач), але послухати було теж цікаво.

zaporizhya-59.jpg

Наприклад, поширена байка, що допомогали будувати музей " Запорізька Січ" кацапи у вигляді команди і режисера фільму "Тарас Бульба" Бортка. Нібито більшість будівель в комплексі зараз - це декорації до фільму, які були залишені після зйомок. Насправді єдине , що дісталося заповіднику від кіношників - це два вола і шашель. Волів продали австріякам свого часу, бо дуже важко доглядати за цими величезними тваринами. А шашель, принесений кіношними декораторами разом з дешевими декораціями - ледь побороли.

zaporizhya-63.jpg

zaporizhya-64.jpg

Так от піднялися ми на вежу, бо Віктор за суміцниством звонар. Про День Добровольця ви пам'ятаєте? Так от йому було потрібно позвонити в процесі святкування.
Я вперше бачив це дійство зсередини, так сказати. Заворожує.

zaporizhya-69.jpg

Фото не може передати звуку, звичайно, але ось тут можна подивитися відео. Не з цього разу, а взагалі.У самісінькому центрі фортеці знаходиться церква Покрови Пресвятої Богородиці. Запорожці вважали її своєю заступницею, тому церква завжди була найбільшою святинею в Січі, яку захищали навіть ціною життя.
Це новобудова. Точна копія однієї з козацьких церков в Чернігівській області.

zaporizhya-72.jpg

Дуже фотогенічна споруда. Особливо в симбіозі з індастріалом .

zaporizhya-76.jpg

Потім ще трохи погуляли територією.
Будинок кошового.

zaporizhya-77.jpg

Не Пшонка , звичайно, але також непогано жив)

zaporizhya-79.jpg

Зайшли в церкву. Зсередини вона виглядає зовсім аж "повітряною"... чи як.
Цікавий факт, коли при владі був лігітімний, музей змушений був здавати будівлю церкви московському патріархату. Церкву підтримувало багато місцевих підприємців ( патріархат то рідний, кацапський), вона була доволі багатою. Один зі спонсорів подарував старовинний і доволі дорогий іконостас.
Восени 2013 року, ще до Майдану, зауважте - заповідник відмовляється продовжити договір аренди, а вже після закінчення Революції гідності, московські попи виїджають з приміщення.. прихопивши з собою і іконостас. З юридичної зору все правильно, бо подарунок був зроблений саме патріархату , а не церкві. З моральної і так з розуміло, що адь. З Релігійної - зняття іконостасу з церкви - це найбільше її оскверніння.

Церква довго стояла без іконостасу, зараз же київські меценати подарували храму старовинний іконостас, правда не з козацької церкви. Віктор каже, десь з Західної України.

zaporizhya-80.jpg

Музей люльок. Оцініть, як круто виставленні експонати.

zaporizhya-81.jpg

zaporizhya-82.jpg

Арсенал. В справжніх січав він виступав і в'язницею.

zaporizhya-86.jpg

Тут неймовірно класно.

zaporizhya-89.jpg

Покинули територію , Віктор поїхав в своїх справах, ми ж з Оленкою ще побродили трохи навколо.

zaporizhya-90.jpg

Оборонні редути.

zaporizhya-91.jpg

Церква прекрасна з усіх сторін.

zaporizhya-92.jpg

Вежа-ворота.

zaporizhya-93.jpg

Поряд з комлексом знаходяться трибуни кінного театру. На вихідних тут відбуваються вистави.

zaporizhya-96.jpg

Поки ми ходили стародавним містечком розпогодилося . Чудовий вид на Дніпрогес.

zaporizhya-97.jpg

zaporizhya-100.jpg

Сніг бачите?) Фото зроблені 17-го березня, нагадую.

zaporizhya-104.jpg

Походили ще трохи навколо. Оленка розуміє. що мені потрібно все зафоткати).

zaporizhya-103.jpg

zaporizhya-107.jpg

zaporizhya-109.jpg

zaporizhya-110.jpg

Ми далі посунули гуляти островом і побачили ще багато цікавого, але про тонаступного разу.
Не перемикайтеся.

zaporizhya-111.jpg
Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, весна, запоріжжя, оленка, подорожі, природа, фото, фото17, хортиця, цікаве, індастріал
Subscribe

 • Про воду

  Повільний корабель вантажений піснями темряву випалює сигнальними вогнями, Пливе до нестями, пливе до знемоги. Шукає землю любові і тривоги.…

 • Про кольори

  Хочеш, я твоїм кольором буду, Восьмим кольором, восьмим чудом, Білим... я буду білим, як сніг, Якщо ти ним бути дозволиш мені. Kaliméra…

 • Про дахи

  Саме тому що зустрічаємо зорю! Саме тому, що знов і знов я на стіні її малюю! Саме тому, чому і я не знаю сам! Я за ранок цей, я за ранок цей, все…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments