falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Тернопільщину. Частина Третя. Скалат


Хрустальный замок до небес-
Вокруг него дремучий лес.
Кто в этот замок попадал
Назад дорогу забывал.

Про Тернопільщину. Частина перша. Любар - Староконстянтинів.
Про Тернопільщину. Частина Друга. Підволочиськ - Скорики - Токи - Хмелиська.

Сьогодні я хотів би розказати про позитивний і правильний підхід до історичних пам'яток. Нажаль далеко не всім цікавинкам так щастить, як Скалатському замку.

travel-121.jpg


Скалат — місто в Підволочиському районі Тернопільської області. Перші згадки про Скалат зустрічаються в письмових джерелах, датованих 1564 роком. Власниками Скалата за часів Речі Посполитої були шляхтичі Калиновські, згодом – Тарли, а наприкінці XVIІІ століття – Понятовські гербу “Цьолек”. У 1766 р. права міста на магдебурію були підтверджені грамотою короля Станіслава-Августа Понятовського.

travel-114.jpg

До замку ми добралися лише в сутінках, тож красивих кадрів, нажаль, не буде. Але історію розкажу , звичайно.

travel-115.jpg

Отже, замок у Скалаті. Розташована твердиня у південно-західній частині міста, у заплаві ріки Гнилки. Побудовано його у 1630 р. польским мечником Кшиштофом Віхровським у формі неправильного чотирикутника. На той час замок охороняв під‘їзди до міста, а зараз знаходиться в самому центрі населеного пункту. З півночі та південного сходу оплот міста оточував рів глибиною до 2 метрів, заповнений річковою водою. З двох інших боків доступ до фортеці перекривали болота.

Найдовшою була північна сторона форпосту (92 м), південна і західна мали по 72 метри, найкоротша східна стіна була 63 метри завдовжки. На рогах стояли (і поки ще стоять) п'ятикутні в плані вежі. Можна припускати, що й ставок коло замку відігравав певну рольу обороні замку: принаймні, свідчення про нього є в костельних книгах ще від 1728 року.

Замок постраждав у 1648 та 1651 роках від Хмельниччини: озброєні загони бідноти захопили і зруйнували фортецю.

travel-118.jpg

travel-119.jpg

Під час воєн з турками (1672р.) фортеця була сильно зруйнована та втратила свої оборонні функції. В кінці XVII ст. новий власник замку Ян Фірлей перебудував його та використовував як своє житло. На замковому дворі, поблизу східної стіни, виростає палац, у північно-східній фортечній стіні з'являється кам'яна в'їздна брама з двома воротами по боках, пишно декорована кам'яним рицарем, вазами і меморіальною дошкою з описом історії замку. Старі вежі теж оновили: два верхніх яруси вимуровали з цегли і обличкували тесаними регулярними блоками вапняку. Стіни замку з усіх боків сягали 6-метрової висоти та двометрової товщини.

travel-120.jpg

В кінці ХІХ ст. на кошти графа Ростовського архітектор Теодор Талевський відреставрував башти замку в неоготичному стилі.
Палац на момент реставрації перебував в стані руйнації, його перебудували, але в значно скромнішому вигляді. Поруч виросли одноповерхові господарські приміщення.
Інші свідоцтва кажуть, що під час Першої світової замок був зруйнований, але швидко по тому відбудований. Та за кілька десятиліть - нова світова війна і нова руйнація. Палац повністю зникає з землі.

В 60-х рр. ХХ ст. була проведена консервація будівлі. Ще не так давно, кажуть, замок був оточений з усіх боків глибоким ровом з водою. Залишки вхідної брами ще можна побачити у північно-східній частині фортечних мурів. До цієї брами вів колись дерев‘яний міст.

travel-122.jpg

travel-124.jpg

План замку наближений до квадрату, чотири абсолютно однакові наріжні башти орієнтовані точно за сторонами світу. У вежах розташовувались стрільниці, що мали чотири яруси. Вежі п‘ятикутні, з високими шатровими покрівлями з червоної черепиці. В 2004 році під час сильної бурі з веж позривало дахівку. На квітень 2005 року черепиця вкривала все що завгодно навколо башт, але не самі башти. В 2007 р. почалася реконструкція - упорядкували територія навколо фортеці, замінено покрівлю на трьох вежах. Зараз в замку проводять облаштувальні роботи, результатом яких буде відтворення середньовічної твердині в її первісному вигляді.
Найдивніше, що гроші не розікрали, видно, що замок таки реставрується, на туристів в містечку не дивляться , як на зачумлених. Тюди розуміють. що туристичний бізнес, це гроші з нічого. Територія замку чиста, є охорона, стіни не розписані, каміння не розібрано. Респект і уважуха місцевій громаді.

travel-125.jpg

travel-121.jpg

Далі наша дорога лежала в сторону Тернополя. Так закінчтвся перший день подорожі ( насправді він пивом закінчився, але не будемо про те). Буде ще. Не перемикайтесь.

travel-128.jpg

travel-131.jpgЗа подорож вдячний
Україна Інкогніта . Аналогічний тур заплановано на червень. Не пропустіть. Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, вихідні, подорожі, піар, супер, україна, фото, фото16, історія
Subscribe

 • Про рибу

  Просто ходити на березі річки й ловити рибу, якої ти навіть не їстимеш! Просто ходити наповнена світлом, Явити світу того, кого не любитимеш!…

 • Про їжу

  Хочу тебе, З тобою, кохана, прокидатись на ранок. Хочу тільки тебе – в ліжко тобі приносить сніданок. Good morning Що не можна їсти на…

 • Про червоні

  Сонце-сонечко, я заведу свій трактор І поїду у район, куплю милій MaxFactor Сонце-сонечко, кури бігають по полю Парпаються у лайні, топчуть мої…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments