falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Краків. Частина сьома. Вєлічка


Все в себе одна сплошная соль
Промокшие исписаны страницы
Призрачный мир прозрачный алкоголь
И все что обязательно случится
На третій день нашого перебування в Кракові ми вирішили вирушити на екскурсію до знаменитих соляних копалень в селищі Вєлічка, що знаходиться в 10 км. Від Кракова.

velichka-55.jpg


Добратися до шах можна декількома способами.
-На електричці з головного залізничного вокзалу в Кракові (до станції "Величка Ринек копальні")
Потяги ходять що кожні 40 хвилин.

- На автобусі лінії 304 біля торгового центру "Галерея Краковска" - ул.Курнікі, треба вийти на зупинці "Величка Соляна шахта". В автобусах, що курсують з Кракова в Велічку, діють квитки денного сполучення - Зона I (Strefa I) і II Агломерація (II Aglomeracja).

- На маршрутці( так в Польщі є маршрутки. І вони не сильно від наших відрізняються) - зупинка біля головного ж / д вокзалу в Кракові, напрямок - Величка Ринек. треба вийти на зупинці "Величка копальні солі" біля перехрестя вулиць Дембовского і Даниловича.

Ми жили коло Центрального вокзалу, тож вибрали варіант електрички і за 3 злотих і 20 хвилин доїхали до станції .


velichka-43.jpg

velichka-45.jpg

Трошки поблукавши містечкочком ми вийшли до потрібного нам ствола.
Зараз поясню , що я маю на увазі.

velichka-48.jpgvelichka-50.jpg


velichka-51.jpg

velichka-53.jpg

Музей "Соляні копальні Вєлічка" пропонують кілька варіантів відвудування підземного царства солі.
Туристична траса
Шахтарська траса
Соляна градирня
Маршрут паломництва
Пригода в групі
Таємниці шахти у Величці

Кожна має свої приколи, десь ви перевтілюєтеся в шахтарів, десь в хіміків, деякі розраховані на дітей, деякі на релігійних людей. Почати ж раджу з туристичного маршруту. Почати, це значить в перші відвідини копалень. Бо "туристичний маршрут" - це 3, 5 години бродіння під землею зі спуском в 130 метрів). Для одного разу більше ніж достатньо. При нагоді. якщо потраплю туди ще хочу спробувати "Шахтарський маршрут" - це помахати киркою, потягати породу, тобто сіль...

velichka-57.jpg

І все ж купили квитки на основний маршрут. Вхід до нього знаходиться в шахті ( стволі) Даниловича. Тоді ( у вересні) звичайний квиток на "Туристичний маршрут" коштував .. а от не пам'ятаю точно. З картки зняло тоді близько 650 грн, але туди ще входила наклеєчка на дозвід фотографувати ( 10 злотих) ( яку , втім я успішно проєбав майже відразу, але порішав з екскурсоводом).
Зараз ціни
такі.

Поки чекали на початок російськомовної екскурсії пройшовся парком, який розбитий навколо.

Тут виставлені стародавні машини.
velichka-56.jpg

Сучасні скульптури.

velichka-58.jpg

Та сама соляна градильна, на екскурсію в яку можна також потрапити.

velichka-60.jpg

Вагонетка, якою возили сіль ще зовсім нещодавно.

velichka-62.jpg

Просто хрєнь)

velichka-63.jpg

От і наш час підходить спускатися вниз.

velichka-64.jpg

Знайомимося з екскурсоводом. Ним виявилася тітонька з Одеси - Оксана. Працювала вона перший сезон, тож з нею було цікаво. Туристи їх ще не остогидли. Особливо прикольно було розмовляти з нею українською Кацапи, яких було більшість в групі чото відразу якось почали мене сторонитися )). Забув сказати, яка б спека не була на вулиці їдучи у Вєличку беріть з собою теплі речі. Під землею завжди проходолно. Взимку проте погрієтесь).

За першими дверима нас радує табличка . І спуск вниз на 64 метри. Для інвалідів тут теє ж тури ( вони спускаються на ліфті) , ну і маршрут трохи інший, зрозуміло. А ми по сходинкам. Вниз.

velichka-66.jpg


Спуслилися. Гуляємо коридорами. Експозиція зроблена круто. Інтерактивно, щоб не перегружати офіціозом просто фоточок трошки.

velichka-1.jpg


velichka-67.jpg


Так от переміщали в давнину брили солі.

velichka-3.jpg

velichka-8.jpg


Для тих зто не зрозумів, майже все що на фотках не дерево - то сіль. Стіни з солі, підлога з солі, стеля з солі, скульптури з солі. Сіль всюди. Стіни можна лизати. Перевірено). Не більтеся на солі не живуть бактерії.

velichka-11.jpg

velichka-72.jpg


Інтерактивна інсталяція, яка показує професію, суть якої заключалася в тому, що потрібно було випалювати газ, який збирався під стелею. Щоб не бабахнуло.

velichka-15.jpg

velichka-73.jpg

Свого часу під землею були конюшні і там жили конячки , які працювали в шахті. Ніколи не бачили сонця...

velichka-18.jpg

velichka-19.jpg

Доречі професія соледобувача була дуже престижною в давнину. Окрім доволі великої зарплатні , працівники могли виносити на поверхню сіль, яка теж коштувала доволі дорого. До того ж польскі королі одного разу узаконили спадковість професії. В шахтах працювали династіями, своє право працювати в шахті можна було продати навіть. Навіть зараз більшість працівників вже музею, це або колишні працівники шахти , або їх нащадки.
Ну і небезпечною була ця професія, зрозуміло.

velichka-76.jpg

velichka-77.jpg

Спускаємось ще нижче

velichka-26.jpg

Соляні гноми. З солі ж звичайно.

velichka-27.jpg

velichka-28.jpg

Шахти періодично топило, цьому також присвячена одна зала.

velichka-29.jpg

Все сіль. Підлога теж, коль чо.

velichka-33.jpg

Люстра теж)

velichka-79.jpg

А зараз увага...
Ім'ям блаженної Кінги названа одна з найбільших і найкрасивіших каплиць копальні. Її обладнали в 1896 р. в камері, яку створювали в 1870–1880 роках. Вона знаходиться на глибині 101 м, має висоту 10-12 м, ширину — 15-18 м і довжину біля 55 м. Головним виконавцем скульптурних робіт був шахтар Ю. Марковський, який працював тут у 1895–1920 рр. Багатий вівтар, численні скульптури святих, барельєфи, що відображають основні події Євангелія створюють неповторний ансамбль підземного храму. Особливу надзвичайність додає каплиці та обставина, що все в ній зроблено із солі різних кольорів.

velichka-81.jpg

Все що ви бачите зроблене з солі. Я рот не міг закрити, блін. Щелепа так відпала.

velichka-87.jpg

velichka-88.jpg

velichka-89.jpg


На найнижчому відкритому для туристів – третьому рівні знаходиться озеро. Якщо вам пощастить, то там може навіть вдасться покататися на човні. Нам не пощастило.. Тому ми просто слухали в цій камері класичну музику.

velichka-35.jpg

Соляний папа. Тут трошки здвинуті на ньому. В кракові і околицях, то якось особливо відчувається.

velichka-92.jpg

Одна з найбільших зал на нашому шляху. 34 метри у висоту.

velichka-96.jpg

Я думаю ви в курсі з чого і ця люстра?

velichka-97.jpg

velichka-94.jpg

Рухаємося далі.

velichka-99.jpg


velichka-36.jpg

Кста , мабуть цікаво вам як шахти виникли ? Все просто:
Освоєння шахти відбулося природним шляхом - з соляного джерела. Джерело з часом спустошувалося і перетворилося в колодязь, а коли його весь вичерпали, перші шахтарі спустилися по широкому тунелю до соляних покладів. Розробки солі велися тут з 13 по 20 століття, загальна довжина галерей шахти склала близько трьохсот кілометрів на дев'яти підземних рівнях, аж до глибини 327 м. У 11 столітті в Величці випарювали сіль з розсолів, а в 14 - добували кам'яну сіль вже шахтним способом. Це єдиний у світі гірничо-промисловий об'єкт, який безперервно функціонує з епохи Середньовіччя до наших днів.

Нє, ну існує ще легенда, про дівчину яку видали заміж за нелюбого короля, вона викинула кільце, поплакала, на тому сісця з'явилася сіль, а знайдене в солі кільце потім поеврнули шахтарі. Але ж ми з вами дорослі люди)).

velichka-13.jpg

velichka-105.jpg

velichka-106.jpg
javascript:void(0);
velichka-101.jpg

Взагалі то екскурсія розділена на дві частини. Погулявши пару годин перед вами стає вибір піднятися на ліфті на поверхню, чи продовжити екскурсію ( для тих хто не особливо втомився) і потрапити в музей солі. Вгадайте. що ми вибрали. ги-ги.

velichka-108.jpg


velichka-111.jpg

velichka-112.jpg


velichka-113.jpg

Чисті кристали солі. Які в природі зустрічають дуже рідко. Зазвичай сіль йде з різними домішками, що зумовлює різні її кольори. Зрозуміло, що найбільше цінувалась в давнину біла сіль.

velichka-115.jpg

Схема коридорів шахти Вєлічка. За 3, 5 години ми пройшли близько 1 %. Там де червоненьке світиться.

velichka-117.jpg

Ще походили трошки цим унікальним музеєм. Оксана сказала, що зазвичай туристи мало сюди доходять. Ім вистачає перших двох годин. Була приємно вражена, що з нашої групи далі пішла більша половина.

velichka-38.jpg

velichka-118.jpg


velichka-119.jpg


Не можна не сказати про повітря. Дихається тут напрочуд легко.

velichka-122.jpg

Про лікувальні властивості солі заговорили ще 16 столітті, а в 19 столітті отримати призначення від доктора на сольову ванну стало звичайним явищем. У наші дні в Величці діє підземний санаторій, заснований доктором Мечиславом М.Скулимовського в 1958 році, для лікування бронхіальної астми, алергічного нежитю і запалення бронхів. Та й просте перебування в соляній шахті вкрай корисно для людей, що страждають захворюваннями верхніх дихальних шляхів і алергією.

Макет міста 17 століття.

velichka-40.jpg

Після закінчення розробки в 1996 р. персонал шахти був переорієнтований на створення туристичних підземних трас, відновлення старих виробок і камер, забезпечення їх стійкості й безпеки, реставрацію давніх гірничих машин і обладнання. Зараз надходження від туризму багаторазово перевищують прибуток від промислового використання шахти в останні десятиріччя. На сьогодні в копальні зареєстровано 194 км гірничих виробок (загальний об'єм понад 855 тис. м3) та 2040 камер (об'єм перевищує 6,5 млн м3)

Таким чином, копальня солі у Величці є сьогодні не тільки музеєм, а й пам'яткою неповторної підземної архітектури і скульптурного мистецтва, медичним центром, концертним і спортивним палацом, лекторієм, має навіть підземне поштове відділення (єдине у світі).
velichka-41.jpg

А потім сталося найцікавіше) Ми заблукали. Як я казав, Оксана працює перший сезон, та і не з шахтарської родини. Кароч погуляли трошки підземеллями понаднормово))).

velichka-125.jpg

Піднятися на поверхню ми мали в старовинній шахтарській клітці, але довелося підніматися на суперсучасному ліфті) Що знайшли на тому і піднялися. Ще трошки погулялися містечком.

velichka-126.jpg


Крім пари костелів і маленької центральної площі дивитися там нема що). Окрім копалень, звичайно.

velichka-127.jpg

На центральній площі 3Д малюнок і пам'ятник шахтарям.

velichka-131.jpg

Які повертаються... хоча, думаю, що це пам'ятник саме тим, хто не повернувся.

velichka-135.jpg


Ми ж вирушили назад до Кракова. Ввечері нас чекав поїзд на Варшаву. Ще буде цікавого. Не перемикайтеся.

Ще про Краків
тут , тут , тут і трошки тут і тут

Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, краків, краса, подорожі, польща, супер, фото, історія
Subscribe

 • Про дахи

  Саме тому що зустрічаємо зорю! Саме тому, що знов і знов я на стіні її малюю! Саме тому, чому і я не знаю сам! Я за ранок цей, я за ранок цей, все…

 • Про приховане

  Праведний апостол Яків мав активі в будівництві, Виноробстві, рестораторстві, дизайні, садівництві. Не погоджувався з Богом, розмовляв із Сатаною,…

 • Про новини

  Шалена новина в ранкових газетах – Герої в котрий раз врятували планету І десь гримить такий неймовірний life, А у тебе кроссворд…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments