falkoner (falkoner) wrote,
falkoner
falkoner

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Про Варшаву. Частина четверта. Королівські стежки

Есть в графском парке чёрный пpуд,
Там лилии цветут,
Там лилии цветут, цветут.
Довго довго ходили, але таки добралися туди, куди хотіли.
Один з найпопулярніших парків Варшави - Королівські Лазєнки.

warsaw-168.jpg


Королівські стежки, Лазєнки, Парк Лазєнковський (пол. Łazienki Królewskie, Łazienki, Park Łazienkowski) — палацо-парковий комплекс у Варшаві, що вирізняється чисельними пам'ятками в стилі класицизму, заснований у XVIII столітті польським королем Станіславом Августом Понятовським, спланований королівськими архітекторами: Домініком Мерліні, Яном Крістіаном Камсецером і Яном Крістіаном Шухом.

warsaw-152.jpg

warsaw-153.jpg

Околиці, в яких були засновані Лазенки, багато століть тому належали до володінь Яздова, що знаходиться поряд з Варшавою, тобто Уяздова. Біля підніжжя схилу Вісли тягнувся Звежінець (звіринець), в якому мазовецькі князі полювали на дичину. Поруч з ним у другій половині XVI-го століття королева Бона заснувала італійський сад. У 1578 р. в Уяздовському маєтку на честь шлюбу Яна Замойського відбулася прем’єра «Відмови грецьким послам» Яна Кохановського.

Приблизно в 1683-1689 роках за розпорядженням С. X. Любомирського Тільман де Гамер побудував в центрі Звежінця бароковий павільйон Лазні, а на північ від нього – павільйон, званий Ермітажем. У 1720 р. палац був переданий Любомирськими в оренду королю. Август II Сильний хотів зробити з нього прекрасну королівську резиденцію.

warsaw-157.jpg

warsaw-158.jpg

warsaw-159.jpg

В останній рік царювання Августа III вдова Теодора Любомирського Ельжбета і їх син Каспер остаточно продали Уяздув Станіславу Понятовському, тоді ще лише стольнику Великого князівства Литовського. Вже будучи королем, 13 січня 1766 року Станіслав Август виплатив суму 1100000 злотих, тим самим, остаточно прибрати маєток.

На перебудову палацу пішла величезна сума, і вже в 1769 р. в ньому поселився Станіслав Август. Однак ремонтні роботи так і не закінчилися. Молодий король відрізнявся марнотратністю, і в його голові виникали все нові ідеї. Роботи над садом і будівлею тривали до останніх днів його правління.

З перебудови палацу почалася велика інвестиція короля – створення палацово-паркового ансамблю. Одночасно з будівництвом тривали роботи в інших частинах Звежінця. Були побудовані нові будівлі: Білий Дім і Мислевіци. Білий Дім був поставлений на захід від Палацу на плані квадрата, в стилі класичної вілли другої половини XVIII-го століття.

До побудованих будівель відносяться також Резервуар і Великий Флігель. Далі були побудовані «le Trou-Madame» – спеціальна невелика будівля від назви модної у той час гри, схожої на більярд, а також Турецький Будинок (не зберігся).

Коли житлові павільйони були готові, в Лазенках почали думати про театри. Таку функцію повинен був виконувати дім «le Trou-Madame». Його назвали Малим театром. Незабаром він дійсно виявився занадто малий і був покинутий. Театр влаштували в новозбудованому будинку під назвою «Помаранчарня» (дослівно Оранжерея). Його відкриття відбулося 6 вересня 1788 р., він був призначений для короля і його двору. У тому ж році почалося будівництво чудового амфітеатру, зі сценою на острові і глядацьким залом у формі півкола. Перше урочисте представлення відбулося 7 вересня 1791 року

warsaw-162.jpg

warsaw-163.jpg

warsaw-164.jpg

warsaw-165.jpg

Сьогодні Королівські Лазенки – це обширний парк з мальовничими алейками, каналами, водоймами, прикрашений численними чудовими скульптурами. Серед алей парку, в різних його частинах розташовані старовинні будівлі. Найважливіша з них – Палац на воді, в якому була баня великого коронного маршала Станіслава Геракла Любомирського.

Завдяки останньому з польських королів, Станіславу Августу Понятовському, він став одним з найкрасивіших палаців Варшави. Саме від цієї лазні (по-польськи – łaźnia) XVII-го століття вже за часів царювання Станіслава Августа місце біля підніжжя Уяздовського замку почали називати Лазенки.

warsaw-161.jpg

warsaw-166.jpg

warsaw-170.jpg

warsaw-171.jpg

Невід’ємною частиною Королівських Лазенок є парк. За часів Станіслава Августа були викорчувані старі вільхи, а на їх місце посаджені різні хвойні та листяні дерева. Були також проведені меліораційні роботи (цілеспрямоване поліпшення властивостей природно-територіальних комплексів з метою оптимального використання потенціалу ґрунтів, вод, клімату, рельєфу та рослинності), підвищено рівень підмоклих місць, посаджено дерева на клумбах та алеях, прокладені нові дороги і стежки.

Про масштаб цих робіт свідчить звіт по роботах – у 1777 році посаджено тисячі високостовбурних дерев, в 1778 році були посаджені дуби і горіхи, а в алеях додані 764 клена і липи. Парк перетинають численні канали, об’єднані з Пясечинським каналом. Лазенковський палац оточують води двох ставків. У парку розбиті мальовничі прогулянкові алеї. Головна дорога в самому серці Лазенок з’єднувала Палац з Білим домом і Бельведером. Це була дорога «обсаджена апельсиновими деревами і єгипетською акацією».

warsaw-156.jpg

warsaw-167.jpg

warsaw-172.jpg

warsaw-174.jpg

У перші дні окупації міста, ще у вересні 1939 р., німецькі власті зайняли Лазенки. Німці закрили палац і парк для польського населення. Палацові фонди були розграбовані. В кінці грудня 1944 р. німці підпалили палац. У решти стінах просвердлили сотні отворів для зарядів динаміту. На щастя, вони не змогли виконати план повного знищення палацу. Під час артилерійського обстрілу було пошкоджено багато будівель. Згоріла частина інтер’єрів. У парку загинуло близько 1/4 частини дерев.

ісля звільнення, в березні 1945 р., опіку над Лазенками прийняла на себе спеціальна «Станіславівська майстерня», створена при Бюро відновлення столиці. Велися пошуки в руїнах, відкопували скульптури і архітектурні деталі. Негайно було розпочато відновлення всього палацово-паркового ансамблю. У 1960 р. був створений Музей «Королівські Лазенки». З перших років його існування пов’язав свою долю з Лазенки проф. Марек Квятковський, який багато років був директором музею.

Сьогодні в Лазенках йде жваве культурне життя, вони є однією з найбільших туристичних визначних пам’яток Варшави. Тут можна милуватися витвором короля Станіслава Августа Понятовського, відвідуючи зали музею, слухаючи концерти і лекції, або просто прогулюючись по паркових алеях

warsaw-175.jpg

warsaw-176.jpg

warsaw-178.jpg

warsaw-177.jpg

warsaw-179.jpg

На сьогодні все. Далі буде. Не переключайтесь.

 
 
 
Оригінал публікації ось туточки
Tags: 650 d, варшава, вода, краса, подорожі, польща, урбан, фото
Subscribe

 • Про цікаве

  Вмикаю телевізор, кава на столі Дивлюсь на дзеркало, що можна там знайти? Шукати маю, бо забув як виглядаю Така сьогодні в мене є цікава гра…

 • Про пісок

  босі ноги по пляжах… тіні втішено ляжуть, очі мружаться – літо… море і небо морем залите. Jó reggelt Що спонукає…

 • Про наркотики

  Вмикаю телевізор, кава на столі Дивлюсь на дзеркало, що можна там знайти? Шукати маю, бо забув як виглядаю Така сьогодні в мене є цікава гра…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments